Objavljeno: 9. 5. 2012 u 09:24h
Istoričar Dragomir Bondžić izjavio je da 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, treba stalno isticati i obilježavati, kako radi sjećanja žrtve, tako i radi podsjećanja na poraz jedne mračne ideologije i sprečavanja njene obnove u ma kom obliku.
Bondžić, koji je saradnik Instituta za savremenu istoriju iz Beograda, naveo je da su temelji poslijeratne Evrope postavljeni na pobjedi nad ideologijom fašizma, zasnovanoj na mržnji, nejednakosti, nasilju, netoleranciji i antisemitizmu.
Bondžić je za “Glas Srpske” istakao da je doprinos srpskog naroda u borbi protiv fašizma veoma značajan, da je otpor fašizmu u srpskom narodu bio snažan i stalno prisutan, zbog čega još više treba razvijati svijest o tome.
“Smatram da nije neophodno upoređivati taj doprinos sa doprinosom drugih naroda, jer je i veličina i značaj tog doprinosa bila različita, kao što su, uostalom, bile različite i konkretne istorijske okolnosti i veličina, snaga i mogućnosti pojedinih naroda”, naglasio je Bondžić.
Prema njegovim riječima, taj otpor i doprinos u borbi protiv fašizma je plaćen ogromnim žrtvama, što su činjenice na koje treba stalno podsjećati i koje treba ugrađivati u nacionalnu svijest kroz školski sistem, kulturu, medije, naučnu i naučno-popularnu djelatnost i drugo.
On je rekao da nedostatak preciznijih podataka i baratanje različitim ciframa o žrtvama Drugog svjetskog rata na ovim prostorima proističe iz više uzroka, od kojih je jedan društvena i državna nebriga, nemar, višedecenijsko zapostavljanje ovih pitanja i nedostatak ozbiljnog i objektivnog rada i istraživanja.
Izvor: Agencije
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.