Objavljeno: 14. 3. 2020 u 10:42h
Pozdrav iz Danske. Upravo sam završila svoje radne obaveze, a Dea ( moja djevojčica od 7,5 godina) završila svoju zadaću (iako ima temperaturu, želi da je uradi). Sve bi ovo bio tako običan email ili pismo, da i ona i ja ne radimo to u našem domu. Ona pohađa školu iz svoje sobe, a ja radim iz dnevnog boravka. Zbog Covid 19, Danska se od prije dva dana ”zatvorila” za sada na dvije nedjelje, a možda i na duže. Vidjećemo. Ali vratimo se mojoj želji da vam objasnim, iz svog ugla, šta se dešava i šta znači da se Danska ”zatvorila”. Kako Danska reaguje zbog pandemije koju je proglasila Svejtska zdravstvena organizacija.
Cijela danska strategija sprečavanja i prevencije infekcije Covid-om19 je veoma jednostavna, ali veoma izazovna u svom sprovođenju. Ako pogledate grafikon ”Flatten the curve”, ona se zasniva na sljedećem: Virus se ne može zaustaviti, ali se može usporiti. Ako se ne uspori, broj inficiranih, i onih koji trebaju pomoć zdravstvenog sistema, biće veći od kapaciteta samog sistema, i dolazimo do kolapsa i situacije koja se sada na neki način dešava u Italiji. Ako broj inficiranih smanjimo u jedinici vremena, onda će više onih koji trebaju pomoć zdravstvenog sistema imati priliku da dobiju istu. Kao što se desilo u Kini, koja je u kratkom vremenu ”okrenula” kurs epidemije u svojoj zemlji. Ono što je još bitno naglasiti jeste da socijalna izolacija, koja se sprovodi gotovo u cijeloj Evropi, treba da bude ozbiljno shvaćena, i da je pojedinac taj koji mora da ima i snosi odgovorost ako se ne pridržava savjeta. Ovaj virus i infekcija može da bude bezazlen za većinu stanovništva, ali ne treba zaboraviti veliku grupaciju starijih osoba preko 80 godina, osoba sa nekim od hroničnih stanja (npr. nekontrolisani dijabetes), imunodeficijentni pacijenti, pacijenti sa kancerom. Svi ”oni” (a svaka porodica ima članove koji su pripadnici jedne ili više grupacija) su u opasnosti od ”nas”, koji možda ovaj virus možemo i ” na nogama” da odbolujemo.
Mjere koje je danska vlada uvela za naredne dvije nedjelje pod krilaticom ” Pazimo jedni na druge” bazirane su na stručnim procjenama da će oko 10% ukupne populacije Danske biti inficirano. Mjere su sljedeće:
Evo, dok sam pisala, još jedna konferencija za štampu. Vlada je zatvorila dansku granicu za sav transport. Zemlju možete napustiti ili ući u nju samo ako imate veoma dobar i dokumentovan razlog. Svi Danci koji su na putu pozvani su da se vrate u zemlju (oko 100000). Objašnjenje je da sve mjere nemaju smisla, ako se putuje po svijetu koji je cijeli stavljen u narandžastu zonu opasnosti od infekcije, i ako turisti dolaze u Dansku. Danci i oni koji žive u Danskoj.
Pišem, i u isto vrijeme slušam redovnu konferenciju za štampu, koja se održava najmanje dva puta dnevno. Predsjednica Vlade, Ministar transporta, Ministar zdravlja, Ministar policije, Institut za zaštitu zdravlja, svi su udaljeni najmanje 1 metar jedni od drugih. Još vijesti. Bolnice se zatvaraju za sve posjete i sve operacije, osim akutnih, se otkazuju. U apotekama će se moći kupiti samo po jedan komad od jedne vrste lijeka (npr. jedna kutija Paracetamola, jedna kutija brufena…).
Zadnji put kada je Predsjednica Vlade rekla da se ne paniči i da imamo sve što je potrebno, da se ne kupuje toalet papir kao da je crijevna infekcija, e tada… Tada je na hiljade stanovnika Danske izletjelo iz svoje kuće, opelješilo sve prodavnice, bili u redu i čekali po nekoliko sati da plate. Isto to veče, na društvenim mrežama je počelo javno osuđivanje ovakvih postupaka. I dalje je tako.
U prodavnici se osobe koje napune svoja kolica gledaju neprijateljski i nerijetko komentarišu. Solidarnost. To je ono čemu se teži. Preko 1200 osoba se javilo u Crveni krst da pomogne osobama koje su u karanteni, da idu u nabavku za njih, prave obroke. Na društvenim mrežama možete vidjeti ponude mladih, bračnih parova i sl. da, ako je neko sam i treba mu pomoć, da se javi. Osobe kojima je potvrđena zaraza, javljaju se osobama sa kojima su bile u kontaktu. Ne krije se. I nema potrebe. U apoteci, prodavnici, u redu se poštuje jedan metar razdaljine. Ostaje se u kući, ako se nema neke veće potrebe izlaziti. Prodavnice se pune novim namirnicama svakodnevno. Stanovništvo se navikava da traži informacije na zvaničnim stranicama policije, gdje se objavljuju sve odluke, broj inficiranih, testiranih, stanje u svijetu. Na televiziji su neprekidno poruke koje objašnjavaju kako se ponašati bez zaraze, sa zarazom i sa sumnjom na zarazu.
Dječija sreća je bila najveća zatvaranjem škola, a sa druge strane su bili veoma tužni što im se redovan Disney crtani otkazao večeras u 19.00 zbog vladine konferencije zašstampu. Većina njih ne razumije zašto ne mogu da ih čuvaju bake i deke (preporuka Vlade), i što su se dječija igrališta ispraznila. Djeca se igraju najčešće sama, ili po dvoje. Ono što ih je šokiralo jeste da je većina prodavnica zbog higijene zabranila prodaju slatkiša i bombona na grame (tradicija u Danskoj, vidjeti sliku). Online se mogu pronaći uputstva kako razgovarati sa djecom, o njihovim brigama oko pandemije, i svega što se dešava. Neki već snalažljiviji su počeli da prodaju ”pakete” šta raditi kod kuće sa djecom. Ono što mene čeka sa mojom djevojčicom je da se organizujemo još bolje sa školskim aktivnostima, a i fizičkim, u kućnim uslovima. Danas smo malo gledali po Youtube i zabavljali se uz ”just dance”, Fortnite dance, zumbu i dječiju jogu. Od iduće sedmice ispunićemo obaveze koje nam je škola zadala. Dea će se družiti sa svojim drugarima preko Viber-a ili Face-tima, dok se ne steknu uslovi za viđanje uživo. Malo ćemo nas dvije šetati po prirodi, gdje nema ljudi, ili samo po neko šeta.
Završavam ovaj izvještaj sa brojkom da se u Danskoj na virus Covid 19 testiralo oko 4000 osoba. Od toga oko 800 je inficirano, 23 primljeno u bolnicu, 4 na intenzivnoj njezi. Jedna 80-godišnja osoba sa srčanim problemima, koja je bila inficirana, umrla je od infarkta. Daću sebi za pravo da kažem da je stres i strah od virusa možda doprinio ovom ishodu.
Sve ove drastične mjere stavile su jedan dio stanovništva u stanje panike. Sasvim normalno, kao što je i normalno da se drastične mjere donesu i sprovedu u stanju pandemije. Strah je dobar saveznik virusu. Treba se bolje informisati iz pouzdanih izvora i biti savjesni prema sebi i okolini.
Idem da izmjerim mojoj curici temperaturu. Da li sam se uplašila kada ju je dobila prije 3 dana? Naravno da jesam. Ali takođe pratim svoj unutrašnji glas, vidim je raspoloženu, dajem joj vitamine i paracetamol. I, naravno, držim se mjera predloženih od strane Vlade, da sam u kući u izolaciji. Ne želim da ugrozim svoju komšinicu Mariu (niti bilo koga drugog), koja ima preko 80 godina i koja, uz slomljenu nogu, ne bi lako podnijela bilo kakav grip. Pazimo jedni na druge i pobijedićemo.
Nataša Lončarević je doktorica medicine i doktorandica, zaposlena u Odjelu za istraživanja, na Univerzitetu Južne Danske.
Izvor: Buka/ Nataša Lončarević
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.