Objavljeno: 22. 6. 2014 u 21:19h
Počelo je verbalnim maltretiranjem koje je ubrzo preraslo u povremeno šamaranje. Kada mi je muž, dok me je tukao pjesnicama, napravio podlive, skupila sam snage i hrabrosti da ga prijavim.
Ovim riječima S. S. (31) iz okoline Čačka objašnjava pakao kroz koji je godinama prolazila jer nije mogla da se zaštiti od muža nasilnika. Nedavno je sa sinom i ćerkom otišla kod roditelja, ali i dalje nije sigurna da se napasnik neće pojaviti na vratima.
“Djecu, srećom, nije tukao, ali su doživljavali traume uvek kada bi se napio, jer tada je bio užasan. Svaki put sam strahovala kakav će se pojaviti kada dođe s posla. Pošto nigdje ne radim, morala sam da trpim torturu, ali sam odlučila da više tako ne živim. Prijavila sam nasilnika i sada je sve na sudskim organima. Vjerujem da su batine kojima sam godinama bila izložena sada prošlost” priča nesrećna žena.
Broj slučajeva porodičnog nasilja u Čačku u drastičnom je porastu. U prvih pet mjeseci ove godine prijavljeno je 75 slučajeva ove vrste zlostavljanja, što je više nego u čitavoj prošloj godini. U čačanskom Centru za socijalni rad očekuju da će do kraja godine biti više od 200 registrovanih prijava.
“Dominantno je bračno nasilje, ali u većini slučajeva djeca su sekundarne žrtve, budući da su direktni svjedoci nasilja u porodici. Zabilježili smo i deset slučajeva zanemarivanja djece, a sve je veći porast nasilja nad starijim osobama. Imali smo slučaj da je ćerka redovno tukla svoje roditelje” navodi Goran Javorac iz Centra za socijalni rad.
Sve je veći broj brutalnih premlaćivanja, razbijenih glava, slomljenih noseva, rebara i ekstremiteta, a modrice, podlive i ogrebotine više niko i ne broji. Napasnici žrtve tuku rukama, ali i motkama, štapovima, gajtanima. Zabilježen je i drastičan slučaj da je očuh sina svoje partnerke stavljao da golom zadnjicom sjedi na užarenoj ringli.
U Centru za socijalni rad očekuju bolji rad pravosuđa i veći broj procesuiranih počinilaca nasilja.
“Do sada u Čačku nije bilo izricanja mjere udaljenja nasilnika iz stana, niti zatvorskih kazni za nasilje u porodici. Zabilježeno je samo osam slučajeva zabrane prilaska suprugama ili partnerkama. Vjerujem da će se ove mjere koje je zakon propisao češće primjenjivati i da se neće voditi računa da li je nasilnik vlasnik stana ili kuće, već da će u svakom slučaju biti izmješten iz porodičnog okruženja. Sada imamo suprotan slučaj, da žrtve moramo da sklanjamo u prihvatilište iz stanova u kojima žive” opominje Javorac.
Izvor: Blic.rs
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.