Objavljeno: 25. 4. 2025 u 20:21h
Donošenjem Prijedloga Zakona o bankama ukidaju se neke bankarske naknade prema građanima. Tačnije, bankama nije dopušteno da naplaćuju naknade za opomene zbog kašnjenja u slučaju neizmirenja obaveza, za potvrđivanje stanja na računu i za podizanje gotovine debitnom karticom na bankomatu banke koja je izdala tu karticu.
U ovom zakonu se prvi put identifikuje i vještačka inteligencija.
“U kreditnim procesima svi ti algoritmi i programi koji se koriste, koji predstavljaju zapravo korištenje vještačke inteligencije u donošenju odluka o kreditnom zahtjevu, usklađeni su sa opštom kreditnom politikom koju banka ima utvrđenu kao vlastitu kreditnu politiku. Znači, da sam algoritam ne bude podešen tako da vrši diskriminaciju prema klijentima u odnosu na odobravanje kredita koji bi radio standardni tradicionalni kreditni odbor u kojem sjede ljudi, a ne mašine”, kaže Snježana Rudić, pomoćnik ministra finansija za bankarstvo Republike Srpske.
Predloženo je i postepeno smanjenje odluke o stopi adekvatnosti kapitala sa 12 na 10 odsto od 31. decembra 2026. godine. To je pozitivna stvar, pojašnjavaju ekonomisti.
“Smatralo se da je normalno da za zemlje u razvoju to bude 12 odsto, a za razvijene zemlje 8. RS snižavajući stopu adekvatnosti kapitala sa 12 na 8 odsto, odnosno prvo na 10, pokazuje uvjerenje da za nas treba da važe iste norme kakve važe i za razvijene zemlje, što je svakako za banke pozitivna stvar, zato što to pokazuje povećano povjerenje u banke, a ujedno omogućava i veću profitabilnost banaka koje posluju na teritoriji RS”, kaže Marko Đogo, ekonomista.
Iz resornog ministarstva kažu da su zadovoljni ocjenom Manivala – komiteta eksperata za procjenu mjera za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Posebno ih raduje rezultat iz finansijskog sektora gdje nije bilo nepravilnosti.
“Posebno me raduje da ste i vi primijetili da smo napravili nekakav iskorak vezan za uređenje kriptovaluta. To jeste bila jedna od naših aktivnosti. Čim smo vidjeli jednu od preporuka, preporuku koja se odnosila na FATF preporuku koja se odnosila na uređenje upravo ove oblasti, mi smo u skladu sa tom preporukom i postupili”, kaže Rudić.
Cilj zakona o bankama je usklađivanje sa evropskim standardima. Ekonomisti poručuju da je upravo to pokazatelj napretka ekonomske situacije u Republici Srpskoj, posebno u posljednjih deset godina.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.