Banjaluka: Po znanje preko okeana

Objavljeno: 19. 5. 2013 u 12:02h

Diplomirala sto deveta generacija u uglednoj Banjalučkoj gimnaziji Mnogi će studirati van granica, a Dejan Gvozdenac primljen na čuveni Jejl.

REG-Grupni-portret-maturana_620x0

A sada adio – pjevalo se cijele protekle sedmice i u holu Banjalučke gimnazije, a i na zajedničkoj i oproštajnoj večeri koju su maturanti sto devete generacije ove škole, po tradiciji, održali u Banskom dvoru.

Mnogi će, sudeći po internim školskim anektama, studije nastaviti izvan rodnog grada.

Preko okeana, sigurno, ide Dejan Gvozdenac – pravi “biser” posljednje generacije ove ugledne srdnjoškolske ustanove. Dejo je pravi mali genijalac i višestruki šampion u matematici i ostaće upamćen po svojevrsnom rekordu.

– Apliciraio sam na 15 raznih univerziteta, od kojih sam sa sedam dobio – pozivnicu. Odabrao sam američki Univerzitet Jejl, koji se smatra jednom od najuglednijih visokoškolskih institucija u svijetu. Zanimljiv je podatak da se za upis na ovaj univerzitet prijavilo oko 30.000 kandidata a primljeno je nas svega dvije hiljade – ponosno govori za naš list Dejan Gvozdenac.

Na nastavak njegovog školovanja u Jejlu, s pravom, su ponosne i “Večernje novosti”, jer je naša kompanija, kada je bio prvi razred gimnazije, finansijski pomogla Dejanove pripreme za Matematičku balkanijadu na kojoj je osvojio – zlatnu medalju. Dejan nam je obećao da će se, dok bude u Americi, družiti sa “Novostima” putem internet izdanja.

Miloš Petković, odličan učenik, sjajni komunikolog i glumac – amater, za naš list je proveo internu anketu među vršnjacima. Njegovo istraživanje upućuje da će mnogo banjalučkih gimnazijalaca otići iz rodnog grada:

– U posljednje vrijeme veliki je broj onih koji studiranje započinju van naših granica. Obično su u pitanju veći gradovi sa priznatijim univerzitetima – Beograd, Novi Sad, Beč, Trstu ali dosta mojih kolega prijavilo se za studije u Francuskoj, Velikoj Britaniji, pa i preko Bare. Glavni razlozi za odlazak u sređenije zemlje je teška situacija u državi – smatra Miloš Petković.

Do sličnih rezultata, poput Miloševih, došla je i Dunja Čađo, anketirajući za “Novosti” koleginice i kolege u svom razredu.

– U izboru studija preovlađuju društvene nauke, a najčešći izbor su pravo, politikologija, likovna umjetnost i istorija umjetnosti, pa i diplomatija. Među prirodnim naukama dominiraju medicina i matematika. Uz materijalnu podršku roditelja većina ovih mladih ljudi nastaviće dalje školovanje izvan Banjaluke – kaže nam Dunja.

Ako se ostvare planovi o nastavku studija najnovije generacije banjalučkih maturanata Gimnazije onda će kultna pjesma “Moji su drugovi…” Momčila Bajagića dobiti samo još jednu autentičnu – potvrdu!

Sudije i advokati

Maturant Miloš Petković kaže da stariji različito reaguju kada im se saopšti – šta će budući brucoš da studira. – Ako kažemo pravo, oni stariji obično naprave neku kiselu facu i kažu: “Nemoj na pravo, pravnika ima kao mrava”. Drugi, međutim, kažu da je to super izbor jer je to posao budućnosti. Sudija, advokata, tužilaca u ovoj našoj državi, izgleda, nikad neće biti dosta.

Izvor: Večernje Novosti

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/banjaluka-po-znanje-preko-okeana/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)