Objavljeno: 29. 4. 2013 u 10:36h
Lažne dojave i nepotrebni pozivi često ometaju rad službi policije, vatrogasaca i hitne pomoći čiji radnici dežuraju na telefonskim brojevima 122, 123, 124.
Mnogi nesavjesni građani besplatni poziv na ove brojeve koriste da prijavljuju besmislice, pitanja van njihove nadležnosti ili da “samo porazgovaraju” zbog čega blokiraju ove linije. U CJB Banjaluka su rekli da je u prva tri mjeseca ove godine evidentirano 3.532 poziva, od kojih je 147 bilo lažnih, a lani od 16.096 poziva, 704 bilo lažno.
– Jedna žena me pitala zašto dozvoljavamo prodaju alkohola jer njen muž svaku noć dolazi pijan kući. Pitaju i zašto policija ne spriječi prodaju pirotehničkih sredstava u trgovini za koju se zna da je za to ovlašćena. Više puta građani su zvali da ih policija preveze do kuće jer nemaju novca za taksi ili da prevezemo pacijenta do službe Hitne pomoći – ispričao je načelnik CJB-a Mladen Marić i dodao da građani često pitaju zašto policija ne ubija pse lutalice. Prema njegovim riječima mnogi smatraju da bi policija trebalo da rješava imovinsko-pravne, socijalne i druge odnose u porodici.
Dodaje da često zovu i djeca koja su bez nadzora roditelja, građana pričajući o vanzemaljcima, aktivnostima tajnih službi stranih zemalja koje su oni navodno otkrili.
– Jedan građanin je pitao da li postoji poseban odsjek policije koji se bavi klimatskim promjenama. Dok je jedna Banjalučanka kojoj je smetalo hrkanje muža pozvala policiju da joj riješi problem. Nekoliko puta nas je zvala jedna žena koja je tražila da je odvezemo do hodže kako bi joj skinuo uroke – naveo je Marić.
U Domu zdravlja tvrde da je zbog uvođenja mogućnosti kontrole putem računara smanjen broj lažnih poziva.
– Bilo je nekoliko slučajeva kada ekipa izađe na teren bez potrebe, ali se to ne dešava često. Više nepotrebnih poziva se odnosi na građane koji zloupotrebljavaju liniju 124 i zovu da bi vodili nepotrebne razgovore – dodala je načelnica Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Nada Banjac.
Komandir čete Vatrogasne jedinice, grada Banjaluka Miroslav Malinić je rekao da je u posljednjih nekoliko godina smanjen broj lažnih poziva.
– Prije su nas mogli zvati iz cijele RS, a sada nas mogu dobiti samo sa teritorije grada. Lažni pozivi su učestaliji kada krene školska godina – naveo je Malinić.
Vatrogasci ističu da građani prilikom prijavljivanja hitnog slučaja često pretjeruju.
– Misle da ako kažu da gori kuća a ne da se zapalio dimnjak da će vatrogasci brže doći a mi samo idemo sa drugom opremom i drugim brojem ljudi a dolazimo u isto vrijeme – dodaje Malinić.
Izvor: Glas/Vesna Popović
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.