Objavljeno: 19. 12. 2013 u 15:06h
Pojedini mještani naselja Debeljaci moraće za novi priključak na sekundarnu vodovodnu mrežu da plate i do 1.500 maraka, jer izvođač traži dodatnu nadoknadu zbog prekopavanja glavne ulice.
Članovi petnaestak domaćinstava su ogorčeni što će za priključak dati duplo više novca nego njihove komšije, koje su s druge strane glavne ulice u tom naselju, a koja bi trebalo da bude raskopana zbog postavljanja cijevi.
– Priključeni smo godinama na različite javne česme, s tim da pojedina domaćinstva nisu nikako plaćala vodu, dok su se neki sami priključivali, plaćali radove i kopali šahtove. To je koštalo i do 500 KM, poslije čega smo uredno plaćali vodu, a sad moramo ponovo da dajemo novac za priključak, što je besmisleno – rekla je mještanka Debeljaka Dijana L.
Dodala je da im je tada obećano da će, kada bude izgrađena nova mreža, dobiti olakšice, ali se ispostavilo da će priključak i nove troškove ipak morati da plate svi, bez obzira na ranije troškove.
Nikola Šavija iz ulice Tešana Podrugovića je naglasio da je nepravedno što cijena priključka nije ista za sve.
– Nemamo ništa protiv da platimo cijenu priključka, ali ne znamo na osnovu čega uzimaju toliki novac i kakav je pravilnik po kojem moramo da izdvojimo toliko para. Došlo je do situacije da će morati da se prekopava kroz komšijska dvorišta. To će koštati dodatnih 700 KM na i onako previsoku cijenu priključka, što je suludo – rekao je Šavija.
Iz preduzeća “Miloš impeks”, koje je izvođač radova, objašnjavaju da cijene zavise od toga koliko je prekopavanja potrebno da bi korisnik bio priključen na vodovod.
– U ulici Tešana Podrugovića cijevi su postavljene samo sa jedne strane ulice, tako da će mještani, koji su na suprotnoj strani, morati da prekopavaju dužinom cijele glavne ulice, što će koštati i do 630 KM više – rekli su u “Miloš impeksu”.
Portparol gradskog “Vodovoda” Nataša Ristić rekla je da je ovo naselje donedavno bilo slabo naseljeno, zbog čega je bilo dozvoljeno alternativno snabdijevanje vodom, ali da se situacija promijenila.
– Dio stanovnika je plaćao vodu, ali nisu imali riješen priključak. To je bilo samo privremeno rješenje – rekla je Ristićeva.
Dodala je da dimenzije šahtova nisu bile odgovarajuće, niti su raniji priključci bili urađeni po tehničkim uslovima, što u “Vodovodu” ne prihvataju.
– Obaveza korisnika je da sam napravi šaht, prema tehničkim uslovima koje dobije od “Vodovoda” i da uradi neophodna iskopavanja. Investitor, kojeg određuje grad, ima obavezu da iskopa vodovodno okno po dubini koju odredi “Vodovod”, a ove godine je to firma “Miloš impeks” – rekla je Ristićeva.
Iz “Vodovoda” su rekli da u cijenu priključka, koja se kreće od 600 do 800 KM, spadaju sve neophodne vrste ventila, ogrlica, cijevi, vodomjer i spojni materijal, kao i izlazak na teren i montažni radovi.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.