Objavljeno: 15. 2. 2025 u 11:46h
Na samo nekoliko koraka udaljenosti jedan od drugog, u samom centru grada, u Vidovdanskoj ulici nalaze se dva pješačka prelaza koji zbunjuju pješake, a i vozače.
Pješaci nisu sigurni kojim prelazom da se služe i time ugrožavaju sopstvenu bezbjednost, a zbunjeni su i vozači zbog ove neobične situacije. Jedan od navedenih prelaza spaja se sa drugim koji se nalazi prekoputa ulice, čime se situacija dodatno komplikuje.
Stručnjak za bezbjednost saobraćaja Milenko Jaćimović istakao je da bi pješak trebalo da stupi na pješački prelaz sa trotoara ili druge posebne površine kojom se kreće, a ne da, kako je kazao, sa pješačkog ide na pješački.
“U ovom slučaju hitno se mora dislocirati prelaz koji se kosi sa drugim. On je imao svoju funkciju dok je tu bio trotoar, a sada ga nema. Ovo je katastrofa, ne znam kako je to neko pustio u saobraćaj, a da nije izvršio korekciju”, zaključio je Jaćimović.
Prema njegovim riječima, pješački koji se spaja sa drugim mora se dislocirati prema semaforu koji pravo vodi u ulicu Prvog krajiškog korpusa ili potpuno ukloniti.
“U ovom slučaju pješaci su ugroženi iz obje ulice. Ovo ne postoji nigdje u svijetu, samo kod nas”, rekao je on.
Banjalučanin Mirko G, koji radi u blizini Vidovdanske ulice, rekao je da svakodnevno primjećuje da pješaci ne znaju kuda da pređu ulicu, a i sam je u nedoumici.
“U zavisnosti sa koje strane idem ja pređem na bliži pješački. Znam da jedan nije ispravan, ali nisam siguran tačno koji pa se služim i jednim i drugim prelazom. Nije mi jasno zašto to do sada nije uklonjeno”, naveo je Mirko G.
Dodao je da je česta pojava da se pješaci kreću u isto vrijeme na oba prelaza.
“Vozači u takvim situacijama moraju dva puta zaustaviti vozilo na samo nekoliko metara udaljenosti. Pješaci su ugroženi, vozači zbunjeni, saobraćaj usporen, ovo nije normalna situacija”, zaključio je on.
Na pitanje kojim bi prelazom pješaci trebalo da se služe te zašto jedan od njih nije uklonjen i da li će to biti učinjeno u skorije vrijeme od Gradske uprave nismo dobili odgovor.
Slična situacija, koja zbunjuje građane koji se voze gradskim prevozom, dešava se kod Medicinske elektronike gdje postoje dva stajališta jedan do drugog. Mještanka Petrićevca, Dara I, kazala je da pojedini putnici i dalje autobus čekaju na staroj stanici koja više nije u funkciji.
“Vozač autobusa pojasnio je da putnike, po naređenju, kupi samo na novoj stanici. Zbog toga neki sugrađani ostanu bez prevoza” rekla je ona.
Milenko Jaćimović je istakao da je dužnost Odjeljenja za saobraćaj, ukoliko vrši pomjeranje autobuskog stajališta, da ono prethodno ukloni.
“Takođe, imamo mnogo stajališta u gradu koji nemaju izgrađenu autobusku nišu, a to u gradskim ulicama stvara velike gužve, jer prilikom stajanja, autobus blokira ostatak saobraćaja”, pojasnio je Jaćimović.
Izvor: Glas Srpske / Autor: Katarina Šaponja / Foto: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.