Objavljeno: 29. 1. 2014 u 09:03h
Gradska uprava izdala je 876 građevinskih dozvola u prošloj godini, od čega se u budžet grada slilo 10,65 miliona maraka.
Potvrdila je ovo načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje u Gradskoj upravi Mira Sofilj.
“Stiže nam mnogo nekompletnih zahtjeva, a najveći problemi su neriješeni imovinsko-pravni odnosi, što komplikuje proceduru izdavanja. Samo u 2013. godini podneseno je 426 zahtjeva za izdavanje građevinskih dozvola, a mi smo riješili ukupno 876 zahtjeva”, rekla je Sofiljeva.
Dodala je da se obračun naknada vrši po jedinici korisne površine objekta koji se gradi, a u zavisnosti od zone i nivoa opremljenosti parcele.
“U prvoj zoni cijena građevinske dozvole iznosi 100,15 KM po metru kvadratnom, dok je građevinska dozvola za šestu zonu 49,50 KM po metru kvadratnom”, rekla je Sofiljeva.
Tako npr. za kuću od 100 metara kvadratnih građevinska dozvola u prvoj zoni košta 10.015 KM.
“Pored naknada za troškove uređenja, investitor plaća i jednokratnu rentu u zavisnosti od zone u iznosu od 70,86 KM po kvadratu u prvoj zoni do 11,81 KM po kvadratu u šestoj zoni korisne površine. Ova cijena se definiše na godišnjem nivou i zavisi od prosječne građevinske cijene iz prethodne godine”, objasnila je Sofiljeva.
Ona je rekla da će set odluka o uređenju prostora i građevinskom zemljištu definisati visinu naknada za troškove uređenja gradskog građevinskog zemljišta i jednokratnu rentu u skladu sa novim Zakonom o uređenju prostora i građenja i Pravilnikom o načinu obračuna naknada.
“Do donošenja ove odluke na snazi je Odluka o građevinskom zemljištu iz 2007. godine”. istakla je Sofiljeva.
Vlasnik preduzeća “Aragosta invest” Veljko Jarić kaže da je nedopustivo da građevinske firme mjesecima čekaju na izdavanje građevinskih i upotrebnih dozvola.
“Ima slučajeva da na izdavanje potrebnih dozvola čekamo od šest do osam mjeseci”, rekao je Jarić.
Smatra da su za to krivi nadležni u Gradskoj upravi.
“Mislim da je razlog i odnos Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne odnose i grada. Smatram da će novi propisi donijeti više reda”, dodao je Jarić.
Za podnošenje zahtjeva za odobrenje građenja potrebno je: lokacijski uslovi sa urbanističko-tehničkim uslovima, dokaz o vlasništvu ili pravu građenja i posjedovni list, glavni projekat, izvještaj o obavljenoj kontroli tehničke dokumentacije, rješenje o utvrđivanju visine naknade za uređenje građevinskog zemljišta i jednokratne rente.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.