Objavljeno: 3. 12. 2012 u 18:27h
Invalidi u BiH se nalaze u sve nezavidnijem položaju, i dalje su najsiromašnija, najisključenija i najdiskriminisanija grupa građana, suočena s nizom prepreka koje proizvodi samo društvo.
Uskraćeno im je uživanje osnovnih ljudskih prava, nemaju pristup obrazovanju, zdravstvu, uslugama podrške, zapošljavanju i drugim za kvalitet života bitnim resursima, koji su na raspolaganju ostalim građanima. Navedeno je to u saopštenju udruženja građana Informativni centar za osobe s invaliditetom “Lotos” iz Tuzle, objavljenom povodom 3. decembra, Međunarodnog dana invalida, koji je danas raznim aktivnostima obilježen širom BiH.
“Izražavamo naš protest i nezadovoljstvo odnosom društva prema osobama s invaliditetom jer je, usprkos usvojenim međunarodnim i našim dokumentima, stanje osoba s invaliditetom promijenjeno, ali na gore”, rekao je Suvad Zahirović, izvršni direktor Informativnog centra za osobe s invaliditetom “Lotos” iz Tuzle.
Istim povodom, banjalučka organizacija udruženja invalida organizovala je 6. sportske susrete invalida.
Ljiljana Radovanović, načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti Administrativne službe grada, istakla je da zadnjih 10 godina grad čini napore da olakša život invalidima u gradu. Sa druge strane, Snježana Lakić, član Saveza paraplegičara Banjaluka, kazala je da je poražavajuća činjenica da se invalidi svake godine na ovaj dan okupljaju kako bi riješili probleme, a im je iz dana u dan sve gore.
“Nama ovo nije dan za slavlje, nego dan kad obilježavamo i ističemo naše probleme, kojih ima mnogo”, rekla je ona.
Istim povodom Udruženje žena “Duga” danas je organizovalo druženje u Muzičkom paviljonu u Banjaluci, gdje su uz pjesmu, igru i kreativnu radionicu obilježili ovaj dan.
I Udruženje građana “Bios plus” iz Dervente, koje okuplja osobe s invaliditetom, upriličilo je promotivno-prodajnu izložbu i promovisalo rezultate kreativnih radionica. Na skupu istim povodom u Zvorniku istaknuto je da je nezaposlenost gorući problem ove populacije, dok je u Sarajevu organizovana šetnja pod nazivom “Pokušaj biti JA”, koja je okupila nekoliko stotina članova udruženja, saveza i drugih nevladinih organizacija koje okupljaju osobe s invaliditetom, a šetnji se priključio i federalni ministar rada i socijalne politike Vjekoslav Čamber sa saradnicima, koji je i sam sjeo u invalidska kolica i tako prešao dio planirane dionice. Tim činom, kako je kazao, simbolično je izrazio solidarnost s osobama s invaliditetom.
Povodom ovog datuma održana je i svečana sjednica Saveza invalida rada FBiH, na kojoj su istaknuti problemi položaja i prava invalida rada, te bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom. Istaknute su procjene da 10 odsto svjetske populacije ili 650 miliona ljudi živi s invaliditetom, a u FBiH više od 250.000, od čega 74 odsto invalida rada.
Inače, u RS trenutno živi između 130.000 i 150.000 lica s invaliditetom, što se procjenjuje važećom strategijom. Ljubo Lepir, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, rekao je danas, nakon sastanka s predstavnicima Saveza organizacija civilnih lica s invaliditetom, da tačnih podataka o broju lica s invaliditetom nema, te da se, prema procjenama, 10 odsto populacije svakog društva smatra ovakvim licima.
Obilježavanje
Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se širom svijeta od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obilježavanje tog dana s ciljem da se invalidima omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno sudjelovanje u društvenom životu. Konvenciju UN-a o pravima osoba s invaliditetom dosad je potpisalo 145, a ratifikovalo 87 država članica UN-a.
Sorensen: Svima isti tretman
Peter Sorensen, šef Delegacije EU u BiH, rekao je da bi u BiH, kao zemlji koja teži članstvu u EU, morala da se promijeni situacija u kojoj su nekoj djeci s poteškoćama u razvoju redovno uskraćene zdravstvene, obrazovne ili socijalne usluge.
“Predani smo pružanju zajedničke podrške institucijama na svim nivoima da bi se spriječilo isključivanje djece s poteškoćama u razvoju, da bi se povećale njihove mogućnosti za učešće u zajednicama i prekinuo začarani krug predrasuda i siromaštva”, naglasio je Sorensen povodom obilježavanja Međunarodnog dana lica s invaliditetom u BiH. Predstavnik UNICEF-a u BiH Florens Bauer rekla je da djeca s poteškoćama u razvoju zaslužuju istu priliku da dobiju najviše od života i da se čuje i njihov glas, jer su više izloženi nasilju, zanemarivanju i zlostavljanju.
Izvor: Nezavisne