Objavljeno: 29. 12. 2013 u 11:17h
Čuvene banjalučke Aleje uzdisaja nastale su prije nešto više od 130 godina! Ovaj podatak saopštava profesor Zoran Pejašinović, istoričar i direktor Gimnazije, u nedavno promovisanom trećem izdanju svoje knjige “Banjaluka – Alejama prošlosti i sadašnjosti”.
Riječ je o monografiji na srpskom i engleskom jeziku bogato ilustrovanoj fotografijama, koja je nastala još 2009. da bi se poslije dvije godine pojavilo drugo izdanje.
Svojevrsni kulturno-istorijski vodič Zorana Pejašinovića plod je višegodišnjeg bavljenja prošlošću grada, ali i njegovim sadašnjim životom. Prvi govori o alejama prošlosti, bogatoj i zanimljivoj istoriji grada, od praistorije i rimske Castre do sadašnjeg vremena. Posebno se izdvaja detalj o nastanku čuvenih aleja.
“Za njihov nastanak najzaslužniji je austro-ugarski general, baron Alfred fon Jelson (1831-1913), pod čijim je nadzorom vojska od 1882. do 1885. uz glavne ulice zasadila 17 kilometara drvoreda sa oko 4.700 stabala. Zanimljivo je da se neki tadašnji stanovnici Banjaluke nisu mirili sa ovom novinom koja je potiskivala tradicionalne jabuke, šljive, kruške i druge voćke ispred njihovih kuća, pa je Jelson morao da im zaprijeti velikim globama ili da će angažovati vojnike da čuvaju mlade sadnice”, objašnjava autor knjige o banjalučkoj prošlosti.
Koliko je baron Jelson bio dalekovid, svjedoči današnjih više od 20.000 stabala, uglavnom lipe i kestena, raspoređenih na oko 50 kilometara drvoreda.
“Upravo ove godine navršava se sto godina od smrti generala Jelsona, pa je to razlog više da mu se posveti treće izdanje knjige o ovom gradu aleja. Mislim da bi se Banjalučani ovoj za njihov grad važnoj ličnosti mogli odužiti spomenikom ili bar spomen-česmom”, kaže Pejašinović. – Time bismo sebi i drugima pokazali da na svijet ne gledamo samo crno-bijelo i da ima habzburških generala čije djelo zaslužuje poštovanje pa i spomenik, a time bi se na najlepši način distancirali od onih koji bi – rukovođeni dvoličnošću i cinizmom – 2014. da podižu neke druge spomenike.
Drugi dio knjige je vodič kroz današnji grad kojim autor, ustvari, poziva čitaoce da zajedno prošetaju alejama sadašnjosti, od znamenite tvrđave Kastel, do nove zgrade Vlade RS. Pred očima čitaoca nižu se desetine priča o najljepšim objektima, spomenicima, institucijama i manifestacijama kojim se diči Banjaluka. Treće izdanje osvježeno je pričama o novoizgrađenim hramovima, etno-radionicama, čuvenim horovima “Jedinstvo” i “Banjalučanke”, koje slavu grada posljednjih godina pronose širom svijeta.
Ova knjiga zajedno sa trećim izdanjem publikovana je u više od 7.000 primjeraka i malo koga ostavlja ravnodušnim.
“Primerci iz prva dva izdanja stigli su u nacionalne biblioteke desetine zemalja, u javne ustanove, kabinete državnika i diplomata, privrednika, kulturnih, sportskih i javnih radnika, u hiljade privatnih biblioteka na svim kontinentima. Gdje god da su primjerci ove knjige svjedoče o jednom lijepom gradu na zelenoj rijeci, a na čijim ulicama šetaju prelijepe djevojke”, kaže ponosni autor knjige o banjalučkoj sadašnjosti i dalekoj prošlosti.
Izvor: Večernje novosti
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.