Objavljeno: 5. 2. 2014 u 15:21h
Kazna od 20 maraka i učestale kontrole u gradskom i prigradskom prevozu doprinijeli su manjem broju putnika koji pokušavaju da se švercaju bez plaćanja karte.
Potvrdili su ovo iz autoprevozničkih firmi “Bočac turs” i “Central kompani”.
Oni su kazali da je u posljednje vrijeme zabilježen mali broj putnika koji se pokušavaju provući, a da ne plate kartu za gradski prevoz.
“Ako kontrolor prilikom kontrole zatekne nekoga bez karte taj putnik je dužan je da plati kartu i kaznu od 20 maraka”, kažu u “Bočac tursu”.
U firmi “Central kompani” dodaju da često provode kontrole karata.
Predsjednik Udruženja vozača i automehaničara gradskog i prigradskog prevoza putnika Draško Talijan kazao je da su kontrole česte, ali da se ne odnose samo na putnike.
“Kontrolišu se i putnici i vozači, a mali broj putnika se “šverca” u prevozu, možda se povezu jednu ili dvije stanice, pa ne plate kartu”, kazao je Talijan.
Naglasio je da je ranije bilo slučajeva da su vozači falsifikovali karte, ali da su tome stalnim kontrolama stali ukraj. Službe kontrole autoprevozničkih preduzeća su u 2012. godini otkrile više od 150 lica sa falsifikovanim mjesečnim kartama, pa su od tada kontrole pojačane.
Anđela Jokić kazala je da svaki mjesec uredno plaća mjesečnu kartu za gradski prevoz, jer je pojedinačna karta od 1,60 KM skupa.
“Prevoz koristim često, a kartu ne kupujem za sve linije, tako da bi me dvije kazne što se vozim “besplatno” koštale skuplje od karte”, istakla je Jokićeva.
Marinko Ostojić rekao je da nikada nije pokušao da prevari vozača.
“Svakog mjeseca kupujem mjesečnu kartu za sve linije i prevoz koristim i nekoliko puta dnevno”, kazao je Ostojić i dodao da iste kontrolore susretne i više puta u istom danu.
Jedan od mlađih građana, koji nije želio da mu objavimo ime, rekao je da se ne “šverca”, jer se boji da će platiti kaznu od 20 maraka.
“Kada odem u neki veći grad, koristim gužve i priliku da se vozim, a da ne platim kartu”, rekao je on.
Dodao je da je ranije dobijao kazne za švercanje u gradskom prevozu u drugim gradovima, ali ih nije nikada platio.
Pojedinačna karta za gradski prevoz košta 1,60 KM, a moguće je kupiti u setu po cijeni od 1,20 KM. Jedinstvena mjesečna karta košta za radnike 51,10 KM, za studente 35,90 KM. Penzioneri za mjesečnu kartu treba da izdvoje 17,40 KM.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.