Objavljeno: 24. 12. 2020 u 16:31h
Jeste li se zapitali koliko se medicinskog otpada proizvede tokom pandemije virusa “COVID – 19” i šta se događa sa njim, nakon što napusti odjele i Klinike Univerzitetsko-kliničkog centra (UKC) u Banjaluci?
Kontaktirali smo nadležne iz UKC-a i saznali da ova ustanova u redovnim okolnostima proizvede oko 7.000 kg medicinskog otpada, dok za vrijeme pandemije virusa COVID – 19 taj broj raste na čak 13.000 kg.
Covid-19 infektivnim medicinskim otpadom smatraju se zaštitna odijela, rukavice, maske, ali i lična zaštitna oprema zaposlenih, koji rade sa pacijentima oboljelim od korona virusa.
“Sav infektivni medicinski otpad koji nastaje u redovnom procesu rada, kao i infektivni medicinski otpad koji nastaje uslijed zbrinjavanja pacijenata oboljelih od oboljenja COVID – 19, predaje se ovlaštenom operateru ,,d.o.o. ECO GROUP”, sa kojim naša ustanova ima sklopljen ugovor o preuzimanju i tretmanu infektivnog medicinskog otpada.” izjavili su u UKC-u.
U kompanijI “ECO GROUP doo” kažu da njihova firma preuzima infektivni otpad u UKC, odvozeći ga specijalizovanim vozilima do mjesta na kojem se on dalje tretira.
Nakon što se specijalnim vozilima otpad preveze do postrojenja “Eco groupa”, počinje faza njegove obrade.
“Postrojenje je najvišeg kvaliteta namijenjen obradi infektivnog medicinskog otpada mlјevenjem i sterilizacijom. Uređaj kombinuje visoku temperaturu, paru, pritisak za sterilizaciju medicinskog otpada, a mlјevenjem smanjuje njegovu zapreminu i vraća njegovu sigurnost za okolinu. Postrojenje je, siguran sistem koji u procesu rada ne upotreblјava hemikalije ili zračenje”, navode iz ove kompanije.
“Postrojenje NEWSTER SYSTEM je precizan uređaj, tehnološki je odgovorio visokom kvalitetu i namijenjen je obradi infektivnog i ostalog medicinskog otpada mlјevenjem i sterilizacijom. Posuda postrojenja NEWSTER je izrađena od nehrđajućeg čelika i izolovana je 50 mm debelim slojem staklene vune. Zaštićena je oklopom od nehrđajućeg čelika. Ovakva konstrukcija omogućava postizanje pritiska od 4,5 bara i održavanje temperature od 150 °C i vakuma u unutrašnjosti sistema.”
“U obrađenom otpadu uništeni su svi mikroorganizmi kao što su virusi, glјivice i bakterijske spore. Ovim procesom prevazilazi se uobičajena sterilizacija jer otpadu se daje neprepoznatlјivost zahvalјujući jedinstvenom ugrađenom sistemu mlјevenja. Smanjuje se zapremina otpada za 80%.”
Ovaj tekst je izrađen uz podršku projekta „Misli o prirodi!“ koji implementira Centar za promociju civilnog društva, a finansijski podržava Švedska. Sadržaj materijala je isključiva odgovornost portala i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva i Švedske.
Banjaluka.com / Autor: Kristina Rađen
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.