Krediti pristižu, voda poskupljuje!

Objavljeno: 5. 2. 2013 u 10:37h

U 2013. godini doći će do povećanje cijene vode, jer počinju otplate dva velika kredita, onog od Svjetske banke i “KfW” banke! Ovo je za Press RS potvrdio Milan Mazalica, direktor JP “Vodovod” Banjaluka, koje trenutno ima 32.423 korisnika, ali nije mogao da precizira koliko će to povećanje iznositi. Trenutna cijena vode sa kanalizacijom iznosi 1,8 KM po metru kubnom, a bez kanalizacije je 0,82 KM.

vodovod

Mazalica je naglasio da postoji veliki broj redovnih platiša, ali i da ima onih koji ne izmiruju redovno svoje obaveze prema ovom preduzeću pa se dugovi gomilaju i stvaraju se problemi i za potrošače, ali i za “Vodovod”.

– Procenat naplate do januara ove godine je oko 85 odsto. Ipak, ukupna potraživanja “Vodovoda”, prenesena iz prethodnih godina, iznose 16,25 miliona KM. U ovom obimu dugovanja, dug široke potrošnje iznosi oko 3,5 miliona KM, zajednice etažnih vlasnika duguju oko 1,6 miliona KM, mala privreda oko dva miliona i društvena preduzeća treba da plate nešto više od devet miliona KM – kaže Mazalica i dodaje da su najveći dužnici “Vodovod” Čelinac, “Vodovod” Laktaši, Klinički centar “Banjaluka” i Javna česma “Vidić i ostali”.

Problem u Tunjicama

Prema njegovim riječima, problemi dugovanja rješavaju se fleksibilno, na način da se potrošačima šalju opomene, vrše se telefonski pozivi i zajednički se razmatra svaki konkretan slučaj kako bi se iznašao prihvatljiv način izmirenja duga.

– Uglavnom je to plaćanje dijela duga odmah, a za ostatak se potpisuje sporazum o reprogramu i to bez kamate. U slučaju stečaja nekog preduzeća koje nam duguje novac, “Vodovod” svoja potraživanja naplaćuje iz stečajne mase, a ono što se ne naplati, vodi se kao trošak poslovanja – ističe Mazalica.

Pored velikih dugovanja, u ovom preduzeću imaju problem i sa očitavanjem, fakturisanjem i naplatom potrošnje vode u dijelu naselja Tunjice, odnosno javnoj česmi “Vidić i ostali”.

– Ova javna česma izgrađena je u maju 1988. godine za petnaestak domaćinstava, koliko ih je tada bilo u ulici Nenada Kostića. Do 2009. godine, bez saglasnosti “Vodovoda”, broj domaćinstava narastao je na oko 170, a pojavilo se i 30 potrošača iz privredne kategorije. Usljed neadekvatnog i nestručnog priključenja pojedinačnih potrošača na internu mrežu, dolazi i do čestih kvarova. Grupa građana tražila je da “Vodovod” preuzme održavanje te mreže i da se izvrši pojedinačno uvođenje u evidenciju svih domaćinstava, a da se obračun vrši prema očitavanju sekundarnih vodomjera. Međutim, mi ni u kojem slučaju ne možemo da preuzmemo u nadležnost njeno održavanje, zbog ugrađenih neodgovarajućih profila i materijala i zbog nepostojanja odgovarajuće tehničke dokumentacije. Potpuno rješenje ovog problema biće moguće tek nakon izgradnje sekundarne mreže na koju će se po propisanim tehničkim uslovima moći priključivati potrošači – nastavlja naš sagovornik.

Vode dovoljno do 2025.

Mazalica tvrdi da problema u vodosnabdijevanju potrošača koji su priključeni na gradski vodovod nema, jer od 2007. godine, kada su u sistem puštene dodatne količine vode iz novoizgrađene prve etape druge faze fabrike vode, “Vodovod” Banjaluka svim svojim potrošačima obezbjeđuje dovoljne količine vode bez prekida tokom 24 časa cijele godine.

– Druga etapa u realizaciji projekta druge faze fabrike vode, odnosno objekta za pripremu vode, koji će banjalučkom sistemu vodosnabdijevanja davati novih 400 litara vode za piće u sekundi, završen je u avgustu prošle godine i 27. septembra je pušten u rad. Ovim su stvorene mogućnosti za snabdijevanje vodom za više od 300.000 stanovnika, odnosno dovoljne količine vode za razvoj grada do 2020 – 2025. godine – kaže Mazalica.

Izvor: Pressrs.ba/Dajana Slavnić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/krediti-pristizu-voda-poskupljuje/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)