Objavljeno: 11. 4. 2025 u 18:44h
Zamislite da svakog jutra, umjesto mirisa svježeg vazduha, osjetite smrad trulog otpada. Da umjesto pogleda na dvorište, vaš prozor gleda na gomilu smeća. Da se djeca igraju pored guma, šuta, starog namještaja i pepela.
To nije scena iz zaboravljene periferije, već svakodnevna realnost stanovnika ulice Alekse Šantića u banjalučkom naselju Lauš.
Kako je za Srpskainfo rekao mještanin Marko Tica stanari ove ulice godinama se bore sa nelegalnom deponijom smeća, nastalom usljed neodgovornog i nesankcionisanog odlaganja kabastog i raznog drugog otpada oko nekoliko kontejnera koji su prije nekoliko godina ilegalno premješteni iz donjeg dijela ulice.
– Od tada, nesavjesni građani neprekidno odlažu sve – namještaj, gume, pepeo, travu, grane, građevinski materijal, cigle, i još mnogo toga. Nerijetko se dešava da otpad ostane na tom mjestu i po nekoliko mjeseci, a smeće se često dovozi i iz drugih dijelova grada – upozorava Tica.
Mjesto koje bi trebalo biti dio zdravog i uređenog urbanog života postalo je leglo smeća, smrada, štetočina i potencijalnih požara – naročito zimi, kada se baca pepeo i već su zabilježene intervencije vatrogasaca.
Tica ističe da deponija direktno ugrožava zdravlje i bezbjednost stanovnika, naročito djece koja se svakodnevno igraju u neposrednoj blizini.
Pored toga, dolazi do širenja neprijatnih mirisa, pojave štetočina i zagađenja obližnje rijeke Crkvene.
– Stariji stanari tvrde da su godinama slali prijave i molbe, ali bez konkretnih rezultata. Lično sam se više puta obraćao Komunalnoj policiji, slao sam snimke počinilaca i fotografije. Takođe sam kontaktirao i kabinet gradonačelnika, iz kojeg su me ponovno uputili na Komunalnu policiju. Pominjana je i mogućnost postavljanja kamere i table zabrane odlaganja otpada, ali to nikada nije realizovano. A isto tako pojma nemamo da li su uopšte sankcionisana lica koja smo prijavljivali uz brojeve tablica automobila koji su dovozili otpad – tvrdi Tica.
Dodaje da se stanari ove ulice, osjećaju zaboravljeno i zapostavljeno.
Tica kaže da su mještani ulice u više navrata vlastitim sredstvima organizovali odvoženje smeća na deponiju jer nisu mogli više čekati da neko dođe po njega.
On je upitao da li je posao građana da vlastitim novcem čiste ono što grad treba da rješava?
U trenutku kada se u gradu slave manifestacije poput Festivala cvijeća, stanari ove zaboravljene ulice pitaju da li je pravedno da dok jedni uživaju u cvjetnim alejama, drugima ispred prozora bude gomila smeća?
– Da li svi građani nemaju jednako pravo na čisto i bezbjedno okruženje? – upitao je Tica.
On je u ime stanara još jednom apelovao na sve nadležne institucije – Kabinet gradonačelnika, Komunalnu policiju, Gradsko zelenilo, Odjeljenje za komunalne poslove, medije i sve odgovorne – da se hitno uključe u rješavanje ovog problema.
Tica ističe da je potrebno trajno uklanjanje nelegalne deponije, vraćanje kontejnera na njihovu zakonitu poziciju, redovna kontrola terena, kao i postavljanje nadzornih kamera i signalizacije.
– Ovaj apel ne upućujem samo u ime naše ulice, već i u ime svih lokacija u Banjaluci koji se bore sa sličnim problemima, a nemaju kome da se obrate. Vrijeme je da se grad posveti svim svojim građanima, a ne samo centralnim lokacijama – istakao je Tica.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.