Objavljeno: 21. 12. 2021 u 10:11h
Zbog nagomilanih gubitaka i obaveza nastavak poslovanja stare banjalučke gradske Toplane nije bio moguć, a grijanje 20.000 korisnika ozbiljno je bilo dovedeno u pitanje. Tako su 2017. godine formirane Eko toplane, nakon kolapsa sistema daljinskog grijanja u Banjaluci.
Iz Eko toplana navode da računica kaže da je osnivanjem ovog preduzeća Grad Banjaluka u posljednje četiri godine uštedio preko 40 miliona konvertibilnih maraka.
Ipak, iz Gradske uprave navode da je Grad dužan da izmiruje obaveze za koje je garant.
“Kako bi se problem preduzeća Toplane a.d. riješio, neophodno je pojačati njegovu finansijsku poziciju, povećati prihode i omogućiti izmirivanje dijela obaveza iz sopstvenih izvora. Grad Banjaluka je obavezan da izmiruje obaveze za koje je garant, a koje u 2021. godini, kao dospjele obaveze, iznose 4.000.000 KM”, kazali su nam u Gradskoj upravi.
Od osnivanja preduzeća Eko toplane, tj. tačnije od 2018. godine, Grad je u staru Toplanu uložio skoro 15.000.000 KM, a u nastavku je i pregled iznosa plaćanja za Toplanu po garancijama:
“Samo u periodu od 2008. do 2018. godine, Grad Banjaluka i Vlada Republike Srpske su bili prinuđeni da za potrebe nabavke energenta, kroz subvencije, pozajmice i garancije daju staroj Toplani oko 120 miliona konvertibilnih maraka, jer bez te pomoći grijanje u Gradu Banjaluka nije bilo moguće. Nakon formiranja novog preduzeća Eko toplane, nije više bilo potrebe da Vlada Republike Srpske i Grad Banjaluka subvencionišu gradsku toplanu”, kazali su iz preduzeća Eko toplane.
Takođe, dodaju da su Eko toplane jedno od rijetkih preduzeća u kojima Vlada Republike Srpske ili jedinica lokalne samouprave ima značajno vlasničko učešće, a koje uspješno posluje i ostvaruje pozitivne finansijske rezultate.
Kako preduzeće od Eko toplane od osnivanja posluje uspješno, zaključuje se da je novac koji je posljednjih godina od strane Grada uložen u staru Toplanu mogao biti iskorišten za izgradnju škola, vrtića, infrastrukture i mnogih drugih projekata u Banjaluci.
Iz Gradske uprave su nam kazali da trenutno nije moguće ovo preduzeće likvidirati putem stečajnog postupka.
“Preduzeće Toplana a.d. je dugi niz godina poslovalo sa velikim gubitkom, što je rezultiralo velikim iznosom nagomilanog duga koji prevazilazi procijenjenu vrijednost imovine preduzeća. Treba imati u vidu i činjenicu da dio postrojenja Toplane a.d., a to su dvije reonske kotlovnice na biomasu koje se nalaze na Starčevici i Kočićevom vijencu, date u zakup preduzeću Eko Toplane d.o.o. i neophodne su za uredno snabdijevanje toplotnom energijom u periodu najnižih temperatura. Iz gore navedenih razloga, ovaj dio postrojenja je neophodan, a ne bi mogao ostati nakon likvidacije preduzeća koje, napominjemo, ima veća dugovanja nego što je procijenjena vrijednost imovine preduzeća, a to znači da bez direktnog ulaganja novca od 90.000.000 KM nije moguće u ovom trenutku ovo preduzeće likvidirati putem stečajnog postupka”, pojasnili su iz Gradske uprave.
Dodali su da, kako je već navedeno, stara Toplana dio svojih aktivnosti usmjerava na iznajmljivanje postrojenja i opreme preduzeću Eko Toplane, a dijelom usmjerava svoje aktivnosti na naplatu prethodnih dugovanja.
“Takođe, nova uprava preduzeća Toplana a.d. je angažovana na strateškom planiranju razvoja toplifikacione mreže, s obzirom da se radi o infrastrukturi koja je najvećim dijelom stara preko 50 godina i da to za rezultat ima, prema mišljenju stručnjaka, nedovoljno kvalitetno grijanje grada Banjaluke”, zaključili su iz Gradske uprave.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.