Objavljeno: 13. 2. 2013 u 09:04h
Nepažnja i nepoštovanje saobraćajnih propisa može da bude kobno za pješake, što potvrđuje i podatak da je u protekle dvije godine devet pješaka smrtno stradalo u saobraćaju.
U istom periodu, zbog nepropisnog kretanja i prelaska preko saobraćajnica Policijska stanica za bezbjednost saobraćaja je kaznila 3.095 pješaka.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” načelnik Centra javne bezbjednosti Banjaluka Mladen Marić.
– Za protekle dvije godine u saobraćajnim nezgodama povrijeđena su 224 pješaka. Od ukupnog broja nezgoda, devet pješaka smrtno je stradalo, 55 zadobilo teške i 160 lakše tjelesne povrede – kazao je Marić.
On je dodao da se na području grada ne može posebno izdvojiti ulica po ugroženosti pješaka.
– Uglavnom su to ulice kojima se kreće veći broj ove grupe učesnika u saobraćaju: Karađorđeva, Njegoševa ulica, ulica Jovana Raškovića, Bulevar Milutina Milankovića, ulica Cara Lazara, Omladinska, Cara Dušana, Vojvode Uroša Drenovića, Knjaza Miloša… Kobno je i naselje Tunjice, kao i ulica Braće Jugovića – istakao je Marić.
Nepažnja je glavni razlog sve većeg broja poginulih pješaka na saobraćajnicama, a prekršaje u saobraćaju najčešće čini populacija starosti između 20 i 40 godina.
– U 2012. godini i godinu ranije najviše prekršaja napravila su lica od 30 do 39 godina – naglasio je Marić, dodavši da saobraćajne propise najviše poštuju mlađi pješaci, do 18 godina.
Prema njegovim riječima, policijska stanica za bezbjednost saobraćaja sprovodi intenzivne mjere u cilju sprečavanja saobraćajnih nezgoda sa posljedicama po pješake, koji su jedni od ugroženijih učesnika u saobraćaju.
– Posebnu pažnju posvećujemo zaštiti mlađih učesnika u saobraćaju, gdje se kroz obrazovanje u školama i na terenu djeca školskog uzrasta pripremaju za samostalno učestvovanje u saobraćaju i upoznaju sa opasnostima do kojih može doći usljed nepoštivanja saobraćajnih propisa – rekao je Marić.
Pored toga, policajci u uniformama izlaze na ulicu apelujući na učesnike u saobraćaju da preduzmu mjere kako bi otklonili uzroke koji dovode do saobraćajnih nezgoda.
– Dio aktivnosti je organizovan u saradnji sa Auto-moto savezom RS, školskim saobraćajnim sekcijama, komunalnom policijom, kao i drugim službama nadležnim za bezbjednost saobraćaja – istakao je Marić.
Marić je naglasio da značajan doprinos u bezbjednosti saobraćaja mogu dati svi građani.
– Način na koji mogu doprinijeti je da obavijeste nadležnu policijsku stanicu o mjestima za koja smatraju da su opasna za kretanje pješaka, a gdje do sada nije bilo saobraćajnih nezgoda, usljed čega te lokacije nisu bile predmet pojačanih mjera policije – kazao je Marić.
Izvor: Glas/Danijela Stokanić
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.