Objavljeno: 5. 3. 2014 u 13:45h
Radnici preduzeća “Tamaris” počeli su s proljećnim orezivanjem drveća, uklanjanjem suvih grana i sađenjem novih sadnica stabala, koja su uništena tokom zimskog perioda.
Iz Gradske uprave su rekli da je planirana sadnja 280 komada bjelogoričnog i crnogoričnog drveća i oko 200 ukrasnih žbunova.
“Obnova zelenila je planirana u blizini dječijih igrališta u ulicama Gavre Vučkovića, Gundulićevoj, Majke Knežopoljke, Federika Garsije Lorke i u naselju Vrbanja. Istovremeno, zelenilo će biti obnovljeno na bulevarima Milutina Milankovića i Stepe Stepanovića, te u ulicama Ilije Garašanina, Istočni tranzit, Aleja Svetog Save i Krfskoj. Od bjelogoričnog drveća biće zasađeni platan, planinski javor, lipa i jasen, a od četinara smrča”, kažu u Gradskoj upravi.
Tehnički rukovodilac “Tamarisa” Slađana Bumbić-Damjanović rekla je da će nove sadnice biti obnovljene u većini gradskih naselja i na kružnim tokovima.
“Nova stabla biće posađena u naseljima Obilićevo, Vrbanja, Centar 1, Lauš, Borik, Paprikovac, Bulevar cara Dušana, Starčevica i Nova varoš”, kazala je Bumbić-Damjanović.
Dodaje da će u okviru proljećnog uređenja grada, koje bi trebalo da bude završeno do 15. marta, radnici obaviti i košenje trave i uređenje parkova, rekonstrukciju travnjaka pored saobraćajnica koji su uništeni parkiranjem vozila, te orezivanje živih ograda.
Preduzeće “Eko-euro tim” je prošle godine radilo na uređenju zelenih površina u prigradskom dijelu. Iz tog preduzeća kažu da još nisu počeli s proljećnim uređenjem jer ne znaju da li će njihovo preduzeće raditi na održavanju zelenila u prigradskom dijelu i ove godine.
“Do sada smo radili na čišćenju i uređenju seoskih područja koja pripadaju gradu, ali još nismo dobili raspored koja preduzeća rade u kojim mjesnim zajednicama”, kazali su iz “Eko-euro tima”.
Prema programu zajedničke komunalne potrošnje, za ovu godinu za održavanje zelenih površina grad je planirao 1,9 miliona maraka.
“Najviše sredstava, u iznosu od 465.000 maraka, planirano je da se izdvoji za košenje, grabuljanje, prihranu i suzbijanje korova, dok je za održavanje drveća u drvoredima, parkovima i naseljima, te orezivanje, uklanjanje suvih grana, sječu i uklanjanje izdanaka, sanaciju oštećenja i zalijevanje planirano 298.000 maraka”, stoji u programu.
Dodaju da je za održavanje travnjaka, žive ograde, ukrasnog grmlja, ružičnjaka i cvjetnjaka planirano 871.000 maraka, a za održavanje neuređenih površina 123.000 KM.
Mještanka Borika Zora Marjanović rekla je da su čistoća i uređenost zelenih površina odlika svakog grada.
“Vidim da su počeli sa čišćenjem i uređenjem zelenih površina u gradu, što je za pohvalu. Lijepo je vidjeti očišćene parkove, travnate površine i uređene živice”, kazala je Marjanovićeva.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.