Objavljeno: 25. 4. 2013 u 12:54h
S obzirom na obrazloženje odluke Ustavnog suda Republike Srpske kojom je grb Banjaluke proglašen neustavnim, gradske vlasti će imati mnogo problema da izaberu novo obilježje, jer pomenuti novi grb, kako nalažu ustavne sudije, treba da izražava kulturno, istorijsko i prirodno nasljeđe svih građana ove jedinice lokalne samouprave!
BANJALUKA, LIJEPA I KOMPLIKOVANA: Kako sva obilježja sabrati u jedno?
U obrazloženju Ustavnog suda ne navodi se da novi grb treba da sadrži simbole konstitutivnih naroda ili nacionalnih manjina, nego svih građana, što teoretski znači da bi novi ustavni grb, imajući u vidu broj stanovnika Banjaluke, trebalo da sadrži više stotina hiljada simbola, s tim da bi svaki građanin Banjaluke imao pravo da na grbu bude zastupljen sa tri simbola – svog istorijskog, kulturnog i prirodnog nasljeđa, čime bi Banjaluka vjerovatno našla mjesto u Ginisovoj knjizi rekorda.
Rogobatan rječnik
– Imajući u vidu da grb grada Banjaluke, na osnovu navedenih ustavnih i zakonskih odredbi, treba da izražava istorijsko, kulturno i prirodno nasljeđe svih građana ove jedinice lokalne samouprave, sud je ocijenio da osporene odredbe člana 6. st. 2. i 3. Statuta grada Banjaluka nisu u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o lokalnoj samoupravi. Budući da je osporenim odredbama Statuta propisano da središnji dio grba simbolizuje temelje Saborne crkve, u bijeloj boji, a da je u sredini temelja krst sa ocilima u crvenoj boji, nesporno je, po ocjeni suda, da se radi o simbolima koji predstavljaju kulturu, tradiciju i istorijsko nasljeđe samo srpskog naroda, odnosno da se ne radi o simbolima sa kojima se mogu identifikovati svi građani koji žive u ovom gradu – stoji u obrazloženju odluke.
ŠTA JE SLJEDEĆE? Sadašnji (neustavni i privremeni) grb i grb Banjaluke prije 1992. godine
Bez obzira na rogobatnost rječnika kojim se Ustavni sud obraća javnosti te nesuvislost obrazloženja odluke, grad Banjaluka ekspresno je formirao stručnu komisiju koja će se baviti iznalaženjem rješenja za novi grb administrativnog centra Republike Srpske, po smjernicama sadržanim u odluci. Pošto je Ustavni sud Republike Srpske, na čelu sa predsjedavajućim Džerardom Selmanom, 20. februara proglasio grb Banjaluke neustavnim, gradske vlasti su odmah najavile pokretanje postupka o izmjeni Statuta grada i formiranje komisije koja bi pripremila prijedlog odluke o izmjeni Statuta grada radi redefinisanja grba u skladu sa odlukom Ustavnog suda.
Smeta i Spasovdan
Klub delegata iz reda bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske dao je Ustavnom sudu RS inicijativu za pokretanje postupka za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti člana 5. Statuta opštine Banjaluka (“Službeni glasnik opštine Banjaluka”, broj 6/96), osporavajući odredbu kojom je propisano da je slava opštine Spasovdan.
Ustavni sud RS na sjednici održanoj 27. marta ove godine nije prihvatio ovu inicijativu, iz razloga što je Statut opštine Banjaluka prestao da važi stupanjem na snagu Statuta grada Banjaluka, 2000. godine, deset godina prije podnošenja inicijative za ocjenu ustavnosti.
U međuvremenu, predstavnici gradskih vlasti pravdali su se činjenicom da je aktuelni grb ionako usvojen kao prelazno rješenje te da će “hitno riješiti” redefinisanje grba u skladu sa odlukom Ustavnog suda, a svakako će biti zanimljivo vidjeti na koji način će grad i pomenuta komisija uspjeti da usvoje grb koji bi bio u saglasnosti sa Ustavom, a po već navedenim kriterijumima predsjednika suda Džerarda Selmana i sudija Milenka Arapovića, Vojina Bojanića, Amora Bukića, Duška Medića, Marka Rajčevića, Snežane Savić i Avde Špiljka.
U FBiH može sve
U Administrativnoj službi grada Banjaluka, odnosno Odjeljenju za odnose sa javnošću, i ovaj put su tradicionalno demonstrirali kako se “najtransparentnija jedinica lokalne samouprave u BiH” odnosi prema javnosti, tako što nisu odgovorili na pitanje ko je imenovan u komisiju koja treba da redefiniše dio statuta koji se odnosi na izgled simbola grada.
Inicijativa za pokretanje postupka za ocjenjivanje ustavnosti i zakonistosti člana 6 stava 2. i 3, koji se odnose na izgled simbola grada, pokrenuo je klub delegata iz reda bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske. Odmah po donošenju odluke kojom se osporava ustavnost simbola Banjaluke, funkcioneri i političari iz reda srpskog naroda ustanovili su da niko nije pokretao pitanje ustavnosti mnogih grbova u FBiH koji ne uvažavaju ravnopravnost konstitutivnih naroda.
Izvor: Press
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.