Novi zakon usvojen 2021. godine: Ovo su obaveze poslodavaca prema radnicima u slučaju mobinga

Objavljeno: 31. 5. 2024 u 16:17h

Teret dokazivanja da nije bilo mobinga na radnom mjestu je na poslodavcima. Takođe, poslodavci imaju obavezu da prepoznaju i spriječe mobing, ali i da o toj temu informišu svoje zaposlene. Ova zakonska obaveza će mnogim kompanijama koje imaju veći broj zaposlenih omogućiti da lako razgraniče problem mobinga na radnom mjestu.

Naime, novim Zakonom, koji je usvojen 2021. godine, je propisano da je poslodavac koji zapošljava 15 i više radnika, dužan da opštim aktom propiše postupak zaštite od uznemiravanja na radu. Ovo kompanijama nudi dodatne pravne mogućnosti da zaštite radnike i urede kvalitetnije poslovne odnose, što do sad nije bio slučaj. Donošenje ove vrste dokumenta za firme koje broje više od 15 zaposlenih je obavezujuće, a mnogi poslodavci imaju nedoumice o “opštem aktu o zaštiti od uznemiravanja na radu”.

U nastavku Vam donosimo šta još Zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu propisuje i koje su odgovornosti menadžera i ljudi koji upravljaju ljudskim resursima, ali i poslodavaca, te informacije o edukaciji o upravljanju mobingom.

Obaveze poslodavaca prema Zakonu

Prema navedenom Zakonu, mobing obuhvata širok spektar ponašanja, a poslodavci moraju biti spremni da identifikuju i riješe te probleme, čime ne samo da poštuju zakon, već i doprinose pozitivnom radnom okruženju.

Jedna od glavnih obaveza poslodavaca, ali i radnika je da se uzdrže od ponašanja koje predstavlja uznemiravanje na radu.

Takođe, poslodavac je dužan da radniku obezbijedi efikasnu zaštitu od uznemiravanja na radu, te je dužan i da radni proces organizuje na način da se sprečava pojava uznemiravanja na radu i obezbijedi uslove rada u kojima radnik neće biti izložen uznemiravanju na radu.

Osim toga, poslodavci su dužni i da informišu radnike ili njihove predstavnike o dužnostima i pravima u slučaju mobinga.

Poslodavac koji zapošljava 15+ radnika dužan je da “optšim aktom propiše postupak zaštite od uznemiravanja na radu” inače može biti u ozbiljnom problemu

“Zakonom je definisano da je poslodavac dužan da informiše radnika, odnosno predstavnike radnika o pravima, dužnostima i odgovornostima, mjerama prevencije i sprečavanja, uzrocima, pojavnim oblicima i posljedicama uznemiravanja na radu. Informisanje radnika i njihovih predstavnika može se sprovoditi organizovanjem informativnih sastanaka, obuka, usvajanjem i objavljivanjem opštih akata o prevenciji i sprečavanju uznemiravanja na radu, na oglasnoj tabli ili internet stranici poslodavca, isticanjem plakata ili pamfleta ili na druge odgovarajuće načine. Dakle, poslodavcu je omogućeno da može odlučiti na koji način će informisati radnike o navedenim mjerama”, pojasnili su nam iz Inspektorata Republike Srpske.

Poslodavac je dužan i da predstavniku sindikata i drugom predstavniku radnika omogući osposobljavanje s ciljem prepoznavanja, prevencije i sprečavanja uznemiravanja na radu.

Takođe, Zakonom je propisano da je poslodavac koji zapošljava 15 i više radnika, dužan da opštim aktom propiše postupak zaštite od uznemiravanja na radu.

“Opštim aktom propisuje se način podnošenja zahtjeva, način određivanja lica ili komisije za podnošenje i sprovođenje postupka zaštite od uznemiravanja kod poslodavca, lice kojem se zahtjev podnosi, način obezbjeđenja tajnosti podataka i druga pitanja bitna za sprovođenje postupka”, kažu u Inspektoratu.

Obaveze nakon prijave o uznemiravanju

Novim Zakonom o zaštiti od uznemiravanja na radu propisano je da radnik koji smatra da je izložen uznemiravanju na radu ima pravo da podnese zahtjev za zaštitu od uznemiravanja na radu, kod poslodavca u roku od 30 dana od dana kada je posljednji put izvršena radnja uznemiravanja.

“Poslodavac je dužan da po saznanju da je izvršena radnja uznemiravanja na radu pokrene postupak utvrđivanja odgovornosti za povredu radne discipline i da u roku od 15 dana od dana prijema zahtjeva, odnosno od dana pokretanja postupka, sprovede postupak zaštite od uznemiravanja na radu”, navode iz Inspektorata.

Postupak za zaštitu od uznemiravanja na radu kod poslodavca smatra se okončanim zaključivanjem sporazuma u pisanoj formi između strana u sporu. Sporazum treba da sadrži mjere koje su usmjerene na prestanak ponašanja koje predstavlja uznemiravanje na radu i sprečavanje daljeg uznemiravanja i poslodavac je dužan da sprovede te mjere.

Takođe, ako strane u postupku kod poslodavca ne zaključe sporazum o predmetu spora, poslodavac donosi rješenje o obustavljanju postupka.

Važno je napomenuti i da, ako radniku, koji smatra da je izložen uznemiravanju na radu prema mišljenju doktora specijaliste medicine rada, prijeti opasnost po zdravlje ili život, poslodavac je dužan da, do okončanja postupka za zaštitu od uznemiravanja na radu kod poslodavca, radniku koji se tereti za uznemiravanje na radu izrekne jednu od sljedećih mjera:

  • premještaj u drugu radnu sredinu – na iste ili druge poslove, odnosno radno mjesto ili
  • udaljenje sa radnog mjesta uz naknadu plate, u skladu sa propisom kojim se uređuje oblast rada.

I na kraju, u postupku zaštite od uznemiravanja na radu, ukoliko radnik učini vjerovatnim da je bio izložen uznemiravanju na radu, teret dokazivanja da nije bilo uznemiravanja na radu je na poslodavcu.

Edukacija

S obzirom da je Zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu nedavno stupio na snagu, te inspekcije vrše nadzor i kontrole, važno je da poslodavci, menadžeri i HR stručnjaci budu upoznati sa propisima.

Takođe, u vremenu kada radnici iz naše zemlje odlaze i zapošljavaju se u inostranstvu, veoma je važno uspostaviti kvalitetno i prijatno radno okruženje gdje će otvorena komunikacija biti osnov poslovanja.

U cilju sprečavanja uznemiravanja i obezbjeđivanja što kvalitetnijih uslova rada, poslodavci i menadžeri kroz edukacije mogu da nauče da prepoznaju rane znakove uznemiravanja i u skladu s tim efikasno će reagovati kako bi spriječili pojavu i širenje problema.

Prepoznajući značaj ove, sve aktuelnije teme, Agencija za zapošljavanje Posao.Banjaluka.com u saradnji sa InfoARS akademijom, organizuje edukaciju na temu “Mobing i povratna informacija (Feedback)”, koja je upravo namijenjena visokom menadžmentu, HR stručnjacima, te vlasnicima biznisa.

Ova edukacija biće održana 14. juna u hotelu “Bosna” u Banjaluci.

Više informacija o edukaciji, kao i načinu prijave dostupno je na web stranici edukacije.banjaluka.com.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/novi-zakon-usvojen-2021-godine-ovo-su-obaveze-poslodavaca-prema-radnicima-u-slucaju-mobinga/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)