Obilježen dan ulaska srpske vojske u Banjaluku

Objavljeno: 21. 11. 2013 u 14:00h

Služenjem parastosa poginulim srpskim borcima u Prvom svetskom ratu u banjalučkom hramu Svete Trojice i polaganjem venaca, danas je obilježen Dan ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine.

obiljezavanje

Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović istakao je da je Prvi svjetski rat obilježilo herojstvo srpske vojske.

“Rat je počeo velikom pobjedom srpske vojske na Kolubari, koja je porazila daleko nadmoćnijeg neprijatelja, a završio se isto tako jednom velikom herojskom pobjedom na Solunskom frontu”, rekao je Milunović.

On je podsjetio da je srpska vojska bila daleko slabije naoružana i malobrojnija, ali da je uspjela da porazi jačeg neprijatelja, te je probila Solunski front i u snažnom naletu, za samo 45 dana, napredovala 500 kilometara.

“Srpska vojska je 1. novembra oslobodila Beograd, a 21. novembra Banjaluku, i poslije 415 godina turske vladavine i 40 godina vladavine Austro-ugarske, donijela slobodu ovim prostorima”, naglasio je Milunović.

On kaže da je austrougraska okupacija bila pogubna za srpski narod, koji je nakon završetka turske vlasti očekivao poboljšanje položaja, što se nije desilo.

“Danas se pokušava prekrojiti istorija, pa se od tog agresora želi napraviti žrtva. Danas pokušavaju da atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda prikažu kao teroristički akt. Ako je Austro-ugarska ovdje bila okupaciona sila, kako može slobodarska težnja da predstavlja teroristički akt?”, upitao je Milunović.

On je upitao da li bi atentat na Hitlera, u okupiranoj Francuskoj, u Drugom svjetskom ratu, bio teroristički akt.

Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović rekao je da se ovaj grad i danas prisjeća onih koji su 1918. godine na ove prostore donijeli slobodu od viševjekovne okupacije.

“Na današnji dan je potpisan i Dejtonski mirovni sporazum, kojim je utemeljena Republika Srpska, a na nama je da sačuvamo tu tekovinu”, rekao je Gavranović.

Predsjednik Republičkog udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine Vladimir Ševarika poručio je da je 21. novembar jedan od najsvetlih datuma, ne samo Banjaluke, nego i srpskog naroda na ovim prostorima.

“Banjaluka je tada, nakon petovjekovnog ropstva, prvi put dočekala slobodu, nakon čega je doživjela nevjerovatan procvat u kulturnom, političkom, privrednom i ekonomskom razvoju”, podsjetio je Ševarika.

Vijence na spomen-obeležje žrtvama veleizdajničkog procesa na groblju “Sveti Pantelija” položili su izaslanik predsjednika Srpske, delegacije Vlade, Narodne skupštine, Generalnog konzulata Srbije u Republici Srpskoj, Udruženje potomaka i poštovala srpskih dobrovoljaca od 1912. do 1918. godine, Boračka organizacija Srpske, te druga brojna udruženja i organizacije.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/obiljezen-dan-ulaska-srpske-vojske-u-banjaluku/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)