Povećan broj pacijenata u Banjaluci sa virusnim infekcijama

Objavljeno: 26. 1. 2025 u 09:34h

U januaru je povećan broj pacijenata sa respiratornim infekcijama u Službi porodične medicine Doma zdravlja Banjaluka, što je uobičajeno za ovaj period godine (januar i februar), kažu u banjalučkom Domu zdravlja.

„Prema dnevnim izvještajima timova porodične medicine otprilike je jedna petina pacijenata sa akutnim respiratornim infekcijama (npr. od 50 pregledanih, njih je pet sa akutnom respiratornom infekcijom). To su obično pacijenti sa simptomima koji ne prolaze i dolazi do pogoršanja kliničke slike, tako da se može pretpostaviti da uz jednog takvog pacijenta u njihovom bližem okruženju (porodica, radno mjesto) imamo još 3-4 osobe sa blagim simptomima koji se nisu javili na pregled“, rekli su za Mondo iz Doma zdravlja Banjaluka.

Navode da su to virusne infekcije koje se prenose kapljičnim putem, tako da se lako prenose na mjestima gdje je prisutno više ljudi, kao što su vrtići i škole, radni kolektivi i sva druga mjesta okupljanja.

„Radi se o virusnim infekcijama koje mogu biti izazvane raznim vrstama virusa. Najčešće su to rinovirusi, zatim korona virusi, virusi parainfluence, adenovirusi, respiratorni sincicijski virusi…Klinička slika, bez obzira na vrstu virusa koji je izazvao infekciju, je ista ili slična“, rekli su za u Domu zdravlja.

Kako su istakli, sada se u porodičnoj medicini ne radi testiranje na infekciju izazvanu SARS – COV 2 virusom, ali je, kažu, sigurno da ima i takvih pacijenata.

Kažu da se pacijenti najčešće žale na povišenu temperaturu, ponekad groznicu, zatim na opštu slabost i malaksalost.

„Javlja se kašalj koji je najčešće nadražajni, ali kod nekih pacijenata je praćen iskašljavanjem. Može se javiti glavobolja, bol u kostima i mišićima. Rjeđe su prisutni simptomi gastrointestinalnog trakta kao npr. proljevaste stolice, mučnina i povraćanje“, navode u ovom domu zdravlja.

Ističu da obične prehlade prolaze spontano. Tjelesna temperatura pada nakon tri dana, a nakon 5 do 7 dana osoba je sasvim dobro bez tegoba. Preporuke su svakako odmor, dovoljno sna i lagana ishrana, voće koje ima C vitamina, topli napici kao što su supa i čaj.

„Pored toga može se uzeti neki običan analgetik i antipiretik (paracetamol). Ako se stanje ne poboljšava nakon tri dana, zbog mogućih komplikacija bolesti, pacijent bi trebalo da se javi porodičnom doktoru. Ako je potrebno bolovanje, onda je poželjno da se uspostavi bar telefonski kontakt sa doktorom, da bi se na vrijeme evidentirao početak bolovanja“, navode u banjalučkom Domu zdravlja.

Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravstvo RS (IZJ RS), od 13. do 19. januara, domovi zdravlja Republike Srpske su prijavili 5.317 akutnih respiratornih infekcija, dok je oboljenja sličnih gripi registrovano 658.

U bolnicama u Republici Srpskoj, u ovoj sedmici, prijavljeno je 102 oboljelih od teške akutne respiratorne infekcije. Na UKC-u RS 59, u Prijedoru osam, Gradišci 10, Bijeljini 18, Zvorniku dva i Trebinju pet”, stoji u izvještaju Instituta.

Najveći broj oboljelih od ARI i ILI infekcija je u uzrasnoj grupi 5-14 i 30-64, dok je u kategoriji SARI infekcija najviše oboljelih bilo u grupi 30-64 godine i više od 65 godina.

“Trenutna epidemiološka situacija pokazuje oscilirajući trend u obolijevanju od sve tri grupe infekcija, što se i poklapa sa opterećenjem zdravstvenih ustanova uobičajeno za ovo doba godine”, kažu u IZJ RS.

U referentnoj laboratoriji Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, u 3. nedjelji, su testirana dva ILI i osam SARI uzoraka na viruse influence, SARS‑CoV‑2 i respiratorni sincicijalni virus (RSV).

Od ukupno deset testiranih uzoraka, kod jednog ILI uzorka je potvrđen virus influence tip B. Do sada su ukupno potvrđena 3 pozitivna

uzorka na virus influence tip A i jedan na virus influence tip B.

Tokom prošle sedmcie nije bilo prijavljenih smrtnih slučajeva od posljedica teške akutne respiratorne infekcije (SARI).

Izvor: Mondo

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/povecan-broj-pacijenata-u-banjaluci-sa-virusnim-infekcijama/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)