Objavljeno: 20. 2. 2025 u 14:44h
Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o najnižim platama za 2025. godinu, što je izazvalo brojne reakcije u javnosti.
I dok se mnogo govori o povećanju plata, manje se priča o specifičnim situacijama u kojima se nalaze poslodavci koji nisu dužni da imaju sistematizaciju radnih mjesta. Upravo u tim firmama novi propisi mogu donijeti posebne izazove.
Najniža plata zavisi od radnog mjesta, a ne obrazovanja radnika
Prema Odluci o najnižoj plati, iznosi su diferencirani u zavisnosti od složenosti poslova, pa tako minimalna plata za radna mjesta koja zahtijevaju visoku stručnu spremu iznosi 1.300 KM, dok je za srednju stručnu spremu taj iznos niži, odnosno 1.000 KM.
Međutim, postavlja se pitanje šta se dešava kada radnik sa visokom stručnom spremom radi na radnom mjestu za koje je potrebna srednja stručna sprema.
Na ovo pitanje su odgovorili iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, naglasivši da najniža plata zavisi isključivo od složenosti poslova na radnom mjestu, a ne od stepena obrazovanja zaposlenog.
“Najniža plata se isplaćuje isključivo u odnosu na složenost poslova radnog mjesta koja zahtijeva određeni nivo obrazovanja, pa shodno tome činjenica da radnik ima viši nivo obrazovanja od potrebnog za obavljanje poslova radnog mjesta, nije od uticaja na platu radnika”, potvrdili su iz Ministarstva.
Navedeno su potvrdili i iz Poreske uprave Republike Srpske, te su kazali da je i za obračun doprinosa relevantna stručna sprema propisana za radno mjesto na koje je radnik raspoređen ugovorom o radu, odnosno drugim aktom u skladu sa odredbama Zakona o radu, odnosno drugim propisima kojima se regulišu radni odnosi.
“Na primjer: Ukoliko je radnik stekao visoku stručnu spremu, a ugovorom o radu je zasnovao radni odnos na radnom mjestu za koje je predviđena srednja stručna sprema, u tom slučaju najniža osnovica za obračun doprinosa je najniža plata koja je propisana za srednju stručnu spremu, bez obzira što odnosni radnik ima stečeno više ili visoko obrazovanje”, kazali su u Poreskoj upravi.
Pojedina mala i srednja preduzeća u Republici Srpskoj nemaju usvojenu sistematizaciju radnih mjesta, jer zakon tu obavezu propisuje samo za firme sa više od 15 zaposlenih.
Stoga, postavlja se pitanje kako se u takvim firmama može utvrditi koja je stručna sprema potrebna za neko radno mjesto i da li postoji prostor za manipulacije prilikom isplate plata.
Iz resornog ministarstva kažu da su svi poslodavci dužni prilikom prijave radnika u Jedinstveni sistem unijeti i podatke o stručnoj spremi potrebnoj za radno mjesto na koje ga zapošljavaju.
Takođe, naveli su da je prema Zakonu o radu propisano da je poslodavac dužan da i radniku uruči kopiju prijave.
“Svaki poslodavac, prilikom prijave radnika u Jedinstveni sistem, dužan je, između ostalog, da u odgovarajući obrazac unese i podatak o stručnoj spremi koja je potrebna za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se radnik zapošljava. Takođe, svaki poslodavac koji zaposli lice sa evidencije nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, bez obzira da li je Zavod posredovao u zapošljavanju tog lica, dužan je Zavodu dostaviti izvještaj o zaposlenju radnika, u koji unosi podatak o stručnoj spremi koja se zahtijeva za obavljanje poslova radnog mjesta na koje je radnik zaposlen”, kažu u Ministarstvu.
Shodno navedenom, iz Ministarstva dodaju da nadležni inspektori prilikom vršenja kontrole, kod poslodavaca koji nemaju akt o sistematizaciji radnih mjesta, mogu tražiti od poslodavca da im predoči prijavu radnika u jedinstveni sistem, kao i izvještaj o zaposlenju radnika koji poslodavac dostavlja Zavodu, a iz kojih je vidljivo koji nivo obrazovanja je potreban za obavljanje poslova konkretnog radnog mjesta.
Osim toga, kontrola isplate plata dio je redovnih aktivnosti inspekcije rada, koja nadzire zakonitost u pogledu isplate plata, dok Poreska uprava kontroliše obračun i uplatu doprinosa.
“Što se tiče načina kontrolisanja Odluke o najnižoj plati, Poreska uprava Republike Srpske je nadležna za kontrolu obračunavanja i plaćanja doprinosa u skladu sa Zakonom o doprinosima, dok zakonitost u pogledu isplate plate kontroliše inspekcija rada. Napominjemo da u skladu sa odredbama Zakona o doprinosima, kada je u pitanju radni odnos, obaveza obračunavanja i plaćanja doprinosa nastaje bez obzira da li je poslodavac radniku isplatio platu”, kazali su u Poreskoj upravi Republike Srpske.
U Sindikatu Republike Srpske izrazili su zabrinutost zbog sistematizacije radnih mjesta, jer kako ranije naveli, taj akt donosi poslodavac i on određuje koje je to radno mjesto, koja je potrebna kvalifikacija i koji su to poslovi koje taj radnik treba da obavlja.
Ipak, iz Unije poslodavaca Republike Srpske su podsjetili da su svi poslodavci već ranije bili dužni dostavljati relevantne podatke pri zapošljavanju i da inspekcijski organi imaju dovoljno mehanizama da spriječe zloupotrebe.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.