Objavljeno: 30. 11. 2012 u 09:29h
Kao najčešći razlog za razvod braka posljednjih godina parovi u RS navode razlike u pogledima na život i svijet uopšte, te emocionalnu udaljenost, ali se često ispostavi da su navedeni problemi rezultat izvanbračne paralelne veze.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” socijalni radnik na poslovima mirenja bračnih partnera u Centru za socijalni rad u Banjaluci Zoran Budiša.
– U razgovorima sa bračnim partnerima koji daju ovakve izjave veoma često se ispostavi da su u pitanju paralelne veze, a da su navedene razlike i emocionalno udaljavanje rezultat izvanbračnih veza – kazao je Budiša.
On je istakao da su kompleksna i nepovoljna kretanja u društvu, izmijenjen sistem vrijednosti, nezaposlenost i opšte siromaštvo, razlozi koji umnogome opterećuju funkcionisanje bračne i porodične zajednice.
– Očito je da se porodica više ne prihvata kao stub i oslonac kako pojedinca, tako i društva uopšte, da smo toplinu porodičnog doma zamijenili hedonizmom i egocentrizmom, a zaboravili na toleranciju, razumijevanje i potrebu za emocionalnom bliskosti – rekao je Budiša.
Prema njegovim riječima, zahtjev za pokušaj mirenja bračnih partnera kod Centra za socijalni rad u većini slučajeva pokreću supruge, a ukoliko se partneri odluče za razvod braka, postupak kod nadležnog suda pokreće se tužbom ili zajedničkim prijedlogom.
– Prije pokretanja postupka za razvod braka bračni partneri koji imaju zajedničku ili usvojenu maloljetnu djecu ili djecu nad kojom je produženo roditeljsko staranje obavezni su da prođu postupak mirenja. U posljednjih nekoliko godina, poslije postupka mirenja, između deset i 15 odsto parova je prihvatilo promjenu u stavovima i postupcima i nastavili su bračnu zajednicu – naglasio je Budiša.
Kako on navodi, u ovoj godini je oko 240 bračnih partnera bilo u postupku mirenja, a od toga je oko 15 odsto njih odlučilo da nastavi brak.
– U slučajevima kada bračni partneri odluče da ne žive zajedno i da nastave brakorazvodni postupak, sa njima nastavljamo razgovarati o tome šta je u najboljem interesu djece, kojem roditelju da budu povjerena, o značaju roditeljske komunikacije i njihovoj saradnji i brizi za budući psihosocijalni razvoj djeteta – dodao je Budiša.
U Republici Srpskoj, u prosjeku, svaki šesti brak bude okončan razvodom.
Statistički podaci pokazuju da je u prošloj godini na 1.000 sklopljenih brakova bilo oko 152 razvoda.
– U 2011. godini sklopljena su 5.802 braka, a razvedeno je 886 parova – podaci su Zavoda za statistiku RS.
Starost mladenaca
Prema statističkim podacima, u prošloj godini sklopljeno je oko 420 brakova između starije nevjeste i mlađeg mladoženje, a sklopljen je čak i jedan brak gdje je nevjesta starija od 55 godina, a mladoženja u starosnoj dobi između 20 i 24 godine.
U RS je takođe primjetno odgađanje stupanja u brak, pa je tako prosječna starost nevjeste pri sklapanju braka 27 godina, a mladoženje 31.
Izvor: Glas Srpske