Objavljeno: 9. 8. 2023 u 19:47h
Grafički dizajn igra ključnu ulogu u oblikovanju moderne kulture i komunikacije.
Od privlačnih logotipa do šarenih ambalaža, grafički dizajn ima nevjerovatan uticaj na naš svakodnevni život. U digitalnom dobu, ovaj oblik umjetnosti i komunikacije postaje još važniji, jer nas neprestano okružuje na internetu, društvenim mrežama i u oglašavanju.
Jedna od talentovanih grafičkih dizajnerki koja je svojim radom mnogima pomogla da savladaju vještine brendiranja i komunikacije putem dizajna je Nataša Babić. Svoju karijeru je započela sticanjem formalnog obrazovanja na Akademiji umjetnosti u Banjaluci, gdje je njena ljubav prema umjetnosti i kreativnosti pronašla svoj put prema grafičkom dizajnu.
“Tokom studija sam se prijavljivala na konkurse i pretraživala sajtove na kojima sam mogla raditi dizajn kako bih izgradila svoj portfolio i gradila svoju karijeru. Inspiracija za izbor ove profesije proistekla je iz ljubavi prema umjetnosti i kreativnosti, kao i želje da stvaram rješenja koja će ostaviti trag i imati pozitivan uticaj. Takođe, grafički dizajn mi omogućava da svoju kreativnost izražavam kroz vizualne elemente i komunikaciju, što me čini ispunjenom i motivisanom da konstantno unapređujem svoje vještine i radim na novim izazovima”, kaže Nataša.
Nataša je zaposlena u kompaniji koja se bavi brendiranjem pića i upravo zbog toga ona dodatno naglašava važnost brendinga u oblikovanju percepcije potrošača. Ona nam je pojasnila da je brendiranje ključno za građenje povjerenja i lojalnosti kod potrošača, stvaranje emotivne veze s brendom i uticanje na odluke o kupovini.
“Brendiranje nije samo logo i vizuelni identitet. To je i način na koji kompanija komunicira svoje vrijednosti, priču i obećanja potrošačima. Kvalitetan brending gradi povjerenje i lojalnost kod potrošača, stvara emotivnu vezu s brendom i može uticati na donošenje odluka o kupovini. Ovo je posebno važno u industriji pića, gdje se potrošači često vezuju za brendove i preferiraju ih zbog njihove percepcije kvaliteta, ukusa i identiteta”, otkrila nam je Nataša.
Nataša je takođe i dugogodišnji predavač u Informatičkoj akademiji InfoARS u Banjaluci i bavi se dizajnom za društvene mreže, te nam je ispričala kako se proces kreiranja dizajna za brendiranje pića razlikuje od dizajna za društvene mreže.
“Proces kreiranja dizajna za brendiranje pića obično uključuje duboko razumijevanje ciljne publike, brend identiteta i vrijednosti proizvoda. Dizajniranje za brendiranje pića obično podrazumijeva stvaranje etikete ili ambalaže koja će jasno prenijeti poruku o proizvodu, odražavati brend identitet i privući potrošače. Dizajn mora biti funkcionalan i istovremeno atraktivan kako bi privukao pažnju kupaca na policama. S druge strane, dizajn za društvene mreže obično je brži, prilagodljiviji i često koristi manje tekstualnih elemenata. Fokus je na stvaranju privlačnog vizualnog sadržaja koji je relevantan za ciljnu publiku i prilagođen za različite platforme i formate”, rekla je Nataša.
Kroz godine iskustva, Natašin stil i pristup radu su se razvijali i unapređivali. U jednom od ključnih projekata na kojem je radila, ekološka ambalaža za vodu, otkrila je novi pristup dizajnu koji je obogatio njen portfolio.
Na pitanje o tome kako se njen stil mijenjao tokom godina, Nataša je odgovorila:
“Stil i pristup grafičkog dizajnera mogu se mijenjati tokom godina kao rezultat iskustva, učenja novih tehnika i razvijanja ličnog ukusa. Možda ćete primjetiti da vam se stil postepeno razvija i unapređuje kako stičete više iskustva u radu. Ponekad će vam se pristup radu promijeniti zbog novih izazova i zahtjeva klijenata. Neki projekti ili saradnje mogu biti prelomni trenuci u karijeri, jer vas mogu inspirisati da istražujete nove pravce ili tehnike u grafičkom dizajnu. Projekat koji smatram prelomnom tačkom u mojoj karijeri je rad koji sam uradila za vrijeme studija. U pitanju je dizajn ekološke ambalaže za vodu. Rad na ovom projektu mi je omogućio da se upustim u svijet održivog dizajna i da razvijem svoju kreativnost na potpuno nov način. Od toga momenta moj stil je postao više organski sa elementima ručnog rada.”
Kao jedan od glavnih izazova sa kojima se susreću grafički dizajneri, Nataša ističe da je to balansiranje između sopstvenog stila i zahtjeva klijenata.
Stoga, ona napominje da je važno pronaći kompromis koji zadovoljava kreativne želje dizajnera, ali istovremeno zadovoljava potrebe i ciljeve klijenata.
“Komunikacija s klijentima je ključna kako bi se razumjeli njihovi zahtjevi i očekivanja, a potom pronašli način kako da se vaš jedinstveni stil uklopi u to. Trudite se da pružite jasno objašnjenje klijentima o razlozima iza vaših dizajnerskih odluka kako biste izgradili povjerenje i razumijevanje”, savjetuje Nataša.
Za mlade dizajnere koji ulaze u profesiju, Nataša ima nekoliko važnih savjeta:
Takođe, i njeni radovi otkrivaju koliko je važno prilagođavati se zahtjevima tržišta i publike, ali istovremeno zadržati autentičnost i kreativnost koja čini svakog dizajnera jedinstvenim.
Banbjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.