Objavljeno: 17. 11. 2024 u 16:48h
Reciklažno dvorište koje se nalazilo u Ulici Mladena Stojanovića u Banjaluci, gdje su građani imali priliku da besplatno odlože kabasti otpad, privremeno je zatvoreno do proljeća.
Naime, kako navode iz Gradske uprave, građani ne mogu više odlagati kabasti otpad na ovoj lokaciji, jer je završena jesenja akcija prikupljanja otpada.
“Reciklažno dvorište će ponovo početi da radi na proljeće, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena, a do tada svoj komunalni otpad odlažete onako kako je predviđeno komunalnim redom, odnosno treba pozvati Javno preduzeće “Čistoća“, na broj telefona 051/304-477”, navode iz Odjeljenja za komunalne djelatnosti.
Naime, ovo reciklažno dvorište počelo je da radi u martu ove godine, a veliki broj sugrađana iskazao je interesovanje da sakupljeni otpad iz domaćinstava odloži u prvo reciklažno dvorište u našem gradu.
Reciklažno dvorište se nalazi na privremenoj lokaciji u Ulici Mladena Stojanovića, odnosno u dvorištu bivše “Mljekare”, gdje Banjalučani imaju priliku da besplatno odlože kabasti otpad u periodu od proljeća do jeseni.
“Kako bismo očuvali naš grad čistim i urednim, naši sugrađani sada u okviru akcije ‘Čisto lice grada’ imaju priliku da na ovoj lokaciji odlože sav kabasti otpad koji gabaritom ili vrstom ne spada u miješani komunalni otpad iz domaćinstva”, istakli su ranije iz Gradske uprave.
Dodaju da je prvo reciklažno dvorište jedna u nizu mjera na putu da naš grad uđe u jednu novu eru i novi koncept upravljanja čvrstim otpadom.
Naime, prema studiji koju finansira Evropska investiciona banka, za grad veličine Banjaluke potrebno je izgraditi četiri reciklažna dvorišta. Za sada je građanima na raspolaganju jedno, u okviru pilot-projekta, adaptirano dvorište, kroz koje će našim sugrađanima zapravo biti ukazano na nove načine upravljanja otpadom.
Podsjećaju da su prošle godine u sklopu studije preduzete mjere na unapređenju odlaganja otpada kroz ugradnju novih podzemnih i nadzemnih kontejnera na više gradskih lokacija.
Izvor: Nezavisne / Autor: Dijana Petrušić / Foto: Velibor Tripić
1 komentar
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Prošli su izbori,a sa njima i vrijeme BESPLATNOG ovog ili onog.A,sa druge strane imamo i problem sa svješću građana i nadležnih službi koji ne vode pravilno pitanje upravljanjem otpadom.Kod nas je uvriježeno mišljenje da se sa tim bavi sirotinja,a otkupne cijene su minimalne,to je velika greška.Bilo bi mnogo više zainteresovanih za prikupljanje limenki,plastike,željeza,stakla i ostalog otpada koji se može reciklirati,a koje sada nesavjesni sugrađani bacaju gdje stignu,ne može se sve kaznama riješiti.Treba ljude stimulisati i napraviti otkupne stanice za reciklažni otpad,a i dodatno se angažovati po pitanju elektroničkog otpada,zatim podići cijene za otkup i drugačije se postaviti prema ljudima koji se bave sa tim,bez omalovažavanja,to je posao kao i svaki drugi.Međutim,trenutno imamo malo otkupnih stanica,cijene otkupa su minimalne jer otkupljivači žele veću zaradu,a dodatno je otežavajuća okolnost što kod nas ima jako malo fabrika koje se bave reciklažom,ili ja nisam čuo za njih.
Prikaži/sakrij komentare