Objavljeno: 19. 10. 2012 u 09:25h
Šef Područne jedinice RUGIP-a Brankica Grahovac je rekla da je prvostepenim rješenjem odlučeno da se plac u “parkiću” u centru Banjaluke, između Narodnog pozorišta i Banskog dvora, vrati u prvobitno stanje, odnosno da bude vraćen gradu.
Ona je dodala da je ovo rješenje doneseno prije dvadesetak dana.
– Juče smo žalbu kupaca Branka Kovačevića i Mirka Trivića zastupanih po advokatu Siniši Mariću, proslijedili RUGIP-u. To je drugostepeni organ koji će donijeti konačnu odluku o tom placu kod Narodnog pozorišta – rekla je Grahovčeva.
Posrednik u pokušaju otimanja i ovog, kao i placa i zgrade Radio Banjaluke, preko istih nasljednika, je vlasnik firme “Horizont” Branko Kovačević.
Kovačević je za “Glas Srpske” rekao da je tačno da je u oba slučaja “posrednik porodice Ćurčija”.
Navodni nasljednici Mladena Ćurčije, koji su se iznenada pojavili su Milica Mint iz Beograda i Ljiljana Ćurčija i Ivana Ruskovski iz Zagreba.
Oni su pokušali da od grada oduzmu “parkić”, kao i plac Radio Banjaluke, iako je Banjaluka davno vlasnicima isplatila imovinu.
U slučaju “parkića” nasljednici su već uspjeli da “vraćenu” imovinu prodaju svojim “posrednicima” Kovačeviću i njegovom partneru Mirku Triviću.
Drugi plac u centru grada, koji je bio u vlasništvu Radio-televizije RS, odmah nakon što je prešao u posjed preduzeća “Integra inženjering”, kao način plaćanja gradnje RTV Doma, postao je meta istih ljudi koji su po oprobanom receptu pronašli navodne nasljednike da ospore vlasništvo.
Ti nasljednici iznenada su se pojavili 50 godina poslije potpisivanja kupoprodajnog ugovora između prodavca Mladena Ćurčije i kupca Ane Skibinski i podigli tužbu u kojoj se navodi da “prodavac Mladen Ćurčija nikad nije potpisao ugovor o prodaji” i da mu “nije isplaćena kupoprodajna cijena”.
Zanimljivo je da je taj ugovor zaista i nestao iz Administrativne službe, ali i iz Gruntovnice.
Međutim njegov neuništeni primjerak ostao je u Arhivu RS i taj ugovor o prodaji koji je i u posjedu “Glasa Srpske” nosi datum 31. decembar 1947. godine.
U njemu piše da je Ana Skibinski Ćurčiji plac i kuću platila 260.000 dinara, a državi porez u iznosu od 27.300 dinara.
U posjedu “Glasa Srpske” je i izjava Mladena Ćurčije od 19. januara 1949. godine, iz koje se vidi da je kuća prodata legalno, a u toj izjavi Ćurčija objašnjava na šta je potrošio novac od prodaje kuće.
Regulacioni planovi
Na pitanje ima li i s kojim ljudima iz Administrativne uprave grada bliske poslovne veze i kako se desilo da je u predmetu “parkića” regulacioni plan preko noći izmijenjen u vrijeme kad su on i Trivić kupili plac od nasljednika, Kovačević je rekao da “prati pokretanje promjena regulacionih planova i na njih na vrijeme reaguje”.
Izvor: Glas Srpske