Objavljeno: 15. 11. 2024 u 18:31h
Udruženje građana BOZON nudi mladima jedinstvenu priliku da u okviru projekta “Kosmos” istraže svijet astronomije, astrofizike, jezičkih vještina i dizajna, dok istovremeno podstiču kreativnost i ekološku odgovornost.
Ovaj multidisciplinarni projekat podrazumijeva i astronomska posmatranja, astrofotografiju, rad sa rover vozilom, programiranje, ali i radionice o naučnopopularnom pisanju, komunikaciji, kao i promovisanje reciklaže materijala. Projekat “Kosmos” sprovode u Domu omladine i namijenjen je srednjoškolcima, ali im se pridružilo i nekoliko studenata.
Da bi spojili teoriju i praksu, organizatori projekta osmislili su niz zanimljivih aktivnosti, među kojima je posmatranje svemirskih objekata sa lokacija poput Manjače. Na tom planinskom području učesnici projekta, kao i drugi građani, imaće priliku da kroz teleskope posmatraju magline, planete Sunčevog sistema i galaksiju M31 odnosno Andromedinu galaksiju. Koordinatorka projekta Andreana Kovačević Ćurić je objasnila da je M31 velika spiralna galaksija, gotovo jedini objekat koji golim okom možemo vidjeti na noćnom nebu, a da je van naše galaksije.
“Kao obavezni dio projekta planiramo astronomsko posmatranje za naše polaznike i sve zainteresovane građane na Manjači. Jedini preduslov je vedro nebo” – rekla je ona i dodala da će posmatranje voditi Vedran Ševčuk Alf, dok će za astronomska pitanja, mehanizme nastanka pojedinih objekata i slično biti odgovoran astrofizičar Nemanja Rakić.
U planu imaju, kako je kazala, i posmatranje površine Sunca i Mjeseca u gradskom parku kod “Delte”.
“Prije nekoliko dana posmatrali smo Jupiter i njegove mjesece, ali su uslovi bili jako loši. Nadamo se da će u subotu, kada je planirano novo posmatranje, vremenska situacija biti bolja”- rekla je Kovačević Ćurić.
Kada su u pitanju jezičke vještine kaže da postoje dvije radionice.
“Prva je pisanje naučnopopularnih tekstova za koje je zadužena profesorica fizike Bojana Segić, a druga je u vezi sa verbalnom i neverbalnom komunikacijom i pozorišnom umjetnošću za koju je zadužena Mariana Sedić” – pojasnila je Kovačević Ćurić.
Astrofotografije će, kako je navela Andreana Kovačević Ćurić, na kraju predstaviti na završnici projekta, kao dio humanitarne izložbe.
“Na izložbi će, pored astrofotografija biti i likovni radovi, dnevnik rada koji vodi Maja Šljokić i rover koji će posjetioci moći testirati. Rover je vozilo koje se kreće po različitim površinama i istražuje ih, poput onih na Marsu, samo sa manjim mogućnostima rada” – istakla je koordinatorka projekta i dodala da dizajn rovera i njegovo programiranje vodi profesor informatike Danijel Vukotić.
Projekat su podržali grad Banjaluka, Prirodno-matematički fakultet, Dom omladine i Opšta gimnazija Katoličkog školskog centra.
Andreana Kovačević Ćurić je istakla da su već imali nekoliko uspješnih projekata, a jedan je “Sunčev sistem na velikom odmoru” u okviru kojeg su napravili predstavu čiji je reditelj bio Duško Mazalica. Ovaj projekat je proglašen najboljim projektom u BiH.
“Poslije smo imali projekat “Venera” koji je za cilj imao promociju reciklaže materijala, klimatskih promjena i takođe veoma posjećenu predstavu na kraju” – rekla je Kovačević Ćurić.
Izvor: Glas srpske / Foto: G.S.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.