Objavljeno: 20. 2. 2013 u 09:56h
Na gradskim i prigradskim ulicama sve je više pasa lutalica, a prije nekoliko večeri psi lutalice su u dva navrata, nedaleko od autobuske stanice, napali nekoliko prolaznika.
– Na sreću, ljudi su se lako odbranili od životinja, ali pitam se šta bi bilo da su naišla djeca. Izgleda da niko nema obavezu da pse ukloni s ulica. Osim što napadaju ljude, preko noći čopori pasa zavijaju i ne daju ljudima da spavaju – rekla je prodavačica jednog od kioska na autobuskoj stanici.
Na pse lutalice žale se i stanovnici Lauša, Saračice, Srpskih toplica.
– Nema dana da ne presretnem čopor pasa na ulici. Nekada čak krenu prema meni pa moram što prije da pobjegnem. Nedavno je nekoliko životinja napalo kokoške pored kuće moje majke, a jednu su uspjeli da odnesu. Nismo se žalili, jer nemamo kome – rekla je Jelka Dević sa Lauša, piše Glas Srpske.
Veterinar u gradskom Azilu za pse Mirko Ćelić kazao je da je sa gradskih ulica proteklog mjeseca u azil dovedeno 40 pasa i 38 štenadi.
– Higijeničarska služba svakodnevno izlazi na teren po pozivu. Prioritet u izlasku na teren imaju lokacije u užoj gradskoj zoni, kao i intervencije po nalogu Komunalne policije i inspekcija – rekao je Ćelić.
Dodao je da zbog krize sve veći broj vlasnika pribjegava nepopularnom činu puštanju pasa na ulicu ili ih direktno dovode u azil.
– Nažalost, kapaciteti u azilu su već prepunjeni pa apelujemo na građane da vode računa o svojim ljubimcima. Svima koji imaju uslove za držanje ljubimca predlažemo da udome psa iz azila – istakao je Ćelić.
On je dodao da je udomljavanje iz azila besplatno i apeluje na ljubitelje najvjernijeg čovjekovog prijatelja da pruže utočište ženki mješanca sa štenadima, koju su prije tri mjeseca ranili lovci.
– Poslije hirurškog zahvata ova kuja je spremna za novi dom – istakao je Ćelić za Glas.
Koordinator za analitiku i odnose sa javnošću Danira Pipić-Manojlović kaže da je o trošku grada čipovan određen broj pasa lutalica pored Pravnog fakulteta, o kojima se brine šest-sedam volontera.
Služba grada
Iz Administrativne službe grada podsjećaju da su higijeničari protekle godine uklonili 817 pasa i 786 štenadi sa javnih površina, dok je istovremeno uklonjeno 759 leševa uglavnom zgaženih životinja.
– Odgovorno vlasništvo je jedan od najvažnijih faktora. Česta je pojava rasnih pasa kao napuštenih, što najbolje govori o odnosu vlasnika. Karakteristično je da je broj tih pasa primjetniji oko pijaca poslije pijačnog dana, oko autobuske stanice i perifernih dijelova, gdje neodgovorni vlasnici ostavljaju svoje ljubimce – kazala je Pipić-Manojlović.
Izvor: Banjalukalive
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.