Objavljeno: 31. 12. 2013 u 15:48h
Uprkos teškoj godini, uspjeli smo da realizujemo planirane infrastrukturne projekte i obezbijedili funkcionisanje grada. Doveli smo prve investitore u Tehnološki biznis park i planiramo da i u 2014. nastavimo u istom pravcu.
Rekao je to u intervjuu “Glasu Srpske” gradonačelnik Slobodan Gavranović.
Jedna od najvećih teškoća bio je slabiji priliv sredstava u budžet, ali sve vitalne funkcije u gradu su očuvane. Okončali smo mnoge investicije kao što je ambulanta na Kočićevom vijencu, koja će biti puštena u funkciju početkom 2014. godine. Završili smo Vatrogasni dom u Dervišima i objekat mjesne zajednice u Borkovićima. Izgradili smo kružne tokove na Starčevici i kod Gradskog mosta. Za kružni tok u ulici Mirka Kovačevića smo izabrali izvođača radova i samo čekamo povoljne vremenske prilike za početak gradnje. Stvorili smo uslove za razvoj privrede smanjenjem komunalnih i administrativnih taksi, povoljnijim reklamiranjem, subvencijama za zapošljavanje…
Nastavićemo da rješavamo problem vodosnabdijevanja u Česmi, Obilićevu i drugim naseljima. Nadam se da ćemo riješiti snabdijevanje prve i druge visinske zone u Česmi i započeti izradu projektne dokumentacije za četvrtu zonu. Rješavamo imovinsko-pravne odnose u vezi sa istočnim tranzitom kako bismo stavili tačku na problem star desetak godina. Ostaje pitanje da li “Putevi RS” mogu da obezbijede realizaciju tog projekta. Nastavićemo izgradnju kružnih tokova, a izvjestan je kod restorana “Sirano” na Laušu. I to je pitanje za “Puteve RS”. Ukoliko oni ne mogu realizovati te investicije mi ćemo morati da nađemo način da to učinimo. Planiramo izgradnju tri ambulante i najmanje dva vrtića. U budžetu za 2014. godinu povećali smo socijalna izdvajanja za 66 odsto za boračku populaciju, a za 40 odsto iznos za stipendije.
Jedini način da dođemo do novca je putem novih investicija i projekata. Mogli smo ići u kreditne aranžmane, ali mislim da nije vrijeme za to. Nismo planirali nove kredite mada su moguće kratkoročne pozajmice zbog tekuće likvidnosti ukoliko opadnu prihodi od PDV-a i poreza na nepokretnosti, jer bismo u tom slučaju imali poremećaj u realizaciji projekata. Zato smo te prihode planirali u nižem iznosu. Najveće uštede napravili smo na troškovima robe i usluga i te stavke su smanjene za više od 20 odsto. Za ono što smo planirali 130 miliona KM će biti dovoljno.
Pored investitora sa kojima smo potpisali ugovore o zakupu postoje i ulagači koji žele da kupe parcele za izgradnju proizvodnih pogona. Pripremamo urbanističko-tehničku dokumentaciju za kupovinu zemljišta za proizvodne kapacitete. Raduje me da jedan od najvećih investitora “Mehaničke konstrukcije” žele da kupe proizvodnu halu koju trenutno zakupljuju.
Tražimo trajno rješenje za “Toplanu”, a to je novi investitor kojem ćemo ponuditi javno-privatno partnerstvo ili koncesiju. Grad nema novca da revitalizuje sistem. Imamo dva potencijalna investitora sa kojima pregovaramo o mogućnostima da uđu u aranžman sa “Toplanom” već u 2014. godini.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.