Objavljeno: 30. 12. 2013 u 15:05h
Bogata ponuda i prošlogodišnje cijene novogodišnjih ukrasa i jelki očigledno nisu dovoljne da privuku kupce, jer se brojni ulični prodavci nakita žale da ne pamte slabije pazare i lošiju godinu.
Prodavci su potvrdili da građani više razgledaju nego što kupuju, ali da ima i onih koji sebi priušte nove ukrase za praznike, mada je takvih sve manje.
Ulični prodavac Goran Gavrić kaže da se već dvadeset godina bavi prodajom jelki i da ne pamti lošiju sezonu.
– Cijene jelki su iste već godinama i kreću se između 15 i 30 maraka. U ponudi imam običnu, srebrnu smrču, planinsku jelu i druge – rekao je Gavrić.
Tješi se činjenicom da je zakup ove godine jeftiniji pa će lakše podvući crtu na kraju sezone. Prošle godine je, žali se Gavrić, za zakup dao 500 maraka.
– Ove godine dan plaćam četiri marke. Prodavaću do 15. januara iduće godine, a od četvrtog planiram da počnem i prodaju badnjaka, koji će koštati od dvije do pet maraka. Pamtim ja i bolja vremena, prije pet-šest godina prodaja jelki i novogodišnjeg nakita je bila puno bolja – naglasio je Gavrić.
Marinko J., koji kupcima nudi sve vrste novogodišnjeg nakita, kaže da se zna desiti da čitav dan ne pazari ni marku, iako se nalazi na lokaciji gdje dnevno prođe nekoliko stotina ljudi.
– To jasno pokazuje koliko nam posao loše ide. Najviše prodajem prskalice – dodao je Marinko.
Milena Jelić, dugogodišnji ulični prodavac, ističe da je nabavna cijena novogodišnjeg nakita puno viša u odnosu na prethodne godine, ali da je prodajna cijena ostala nepromijenjena.
Banjalučanka Brankica Mišić kaže da je ove godine kupila samo nekoliko kugli za jelku, jer nema novca za veću kupovinu.
– Prije nekoliko godina sam kupila plastično drvo, tako da svake godine kupim samo poneki ukras, čisto da osvježim jelku – rekla je Brankica.
Prodavci u kineskim radnjama u naselju Lauš su istakli da je, uprkos relativno niskoj cijeni ukrasa i jelki, prodaja znatno slabija u odnosu na prošlu godinu.
– Ukrasne trake za jelku koštaju od jedne do tri marke, a raznobojne lampice od tri do devet maraka, dok se cijene plastičnih jelki, u zavisnosti od veličine, kreću od pet do 40 maraka – rekao je jedan od prodavaca.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.