Svako može da prisluškuje za samo 300 evra

Objavljeno: 9. 11. 2012 u 15:57h

U BiH, Republici Srpskoj, kao i u Srbiji i regionu, oprema za prisluškivanje dostupna je svima, a dosta kvalitetnu opremu može da kupi bilo ko za samo 300 evra.

Dok je u Srbiji dovoljno da kupci prilikom kupovine te opreme potpišu da je neće zloupotrijebiti, što niko i ne provjerava, u BiH se ista takva oprema može kupiti i bez potpisa.

Profesor Fakulteta bezbjednosti u Beogradu Zoran Dragišić za “Glas Srpske” kaže da su mogućnosti izbora opreme za prisluškivanje svakim danom sve veće.

“Postoje spaj-šopovi u kojima možete u slobodnoj prodaji kupiti opremu za prisluškivanje, tajno snimanje. Sami mobilni telefoni sa kamerama i snimačima predstavljaju ozbiljna sredstva koja uspješno mogu da koriste oni koji imaju mašte. Ali kad govorimo o najkvalitetnijoj opremi koju mogu da posjeduju samo službe, ona je vrlo skupa i nije tako dostupna na slobodnom tržištu”, kaže Dragišić.

On dodaje da je samo dovoljno otvoriti oglase i birati šta želite nabaviti – bubice, snimače, razne stvari koje se koriste u tu svrhu.

Kaže da je ova oblast regulisana zakonima i Ustavom, ali da opremu za prisluškivanje ipak može da kupi bilo ko.

“Onaj ko bude uhvaćen da to zloupotrebljava snosi krivičnu odgovornost. Danas je najvažnije prikupiti informaciju. A vrlo kvalitetne informacije možete prikupiti na razne načine, ne treba preskupa oprema za to. Primitivnom tehnikom možete postići velike rezultate, to je pitanje mašte. Ali samo posjedovanje recimo mobilnog telefona koji ima sve te opcije jednostavno ne može biti zabranjeno”, kaže Dragišić.

Stručnjaci kažu da je potrebno desetak minuta da se “špijunski softver” koji pruža sve instalira u telefon i da on može da zamijeni kompletnu špijunsku opremu.

Uvoz i prodaja opreme za prisluškivanje nisu regulisane posebnim zakonom, ali prisluškivanje razgovora jeste, i to Ustavom. Uz dozvolu suda pravo na to imaju samo ovlašćene državne službe.

Na Sajmu bezbjednosti u Beogradu najviše se kupuju kamere visoke rezolucije za tajno snimanje sakrivene u dugme, blokeri prisluškivanja razgovora i softverski sistemi za zaštitu elektronskih podataka u računarima.

Oprema za prisluškivanje predstavljena na sajmu može da snima osam razgovora u isto vrijeme, i to u radijusu od pet kilometara. Mobilna je, može da se postavi i u automobil.

Stručnjak za bezbjednost Predrag Ćeranić kaže da se radi o vrlo ozbiljnoj temi i velikom društvenom problemu.

“Sasvim je druga situacija kad državne institucije, za čiji rad se izdvajaju ogromna sredstva od strane poreskih obveznika, zloupotrijebe položaj i opremu za račun moćnih pojedinaca ili interesnih grupa da bi došle do podataka, od one kad se sredstva za prisluškivanje nabave u slobodnoj prodaji”, kaže Ćeranić.

On dodaje da je u BiH bilo nekoliko ozbiljnih afera prisluškivanja u kojima su svi akteri bili poznati, ali da istrage nisu dobile epilog.

Ne sjeća se da je ikada iko uhvaćen i da je odgovarao zato što je ilegalno prisluškivao ljude, pa i javne ličnosti, iako su u medijima često objavljivani SMS-ovi nekih važnih osoba.

Špijunski softver

Stručnjaci kažu da telefonski špijunski softver omogućava GPS lokaciju do tri metra tačnosti, presretanje odlaznih i dolaznih poruka, slušanje telefonskih razgovora u okruženju samog telefona.

“Omogućuju i praćenje razgovora koji se odvijaju preko telefona, listing i sve što se kamerom radi na telefonu”, navode oni.

Izvor: Glas

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/svako-moze-da-prisluskuje-za-samo-300-evra/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)