Objavljeno: 2. 3. 2014 u 10:29h
U nekim zemljama ispijanje čaja je ne samo dio tradicije, nego i stil života, trenutak kada se ljudi opuštaju i druže. Zemlje sa bogatom tradicijom ispijanja čaja su Velika Britanija, Kina i Japan.
Kod nas ispijanje čaja nema tako dugu tradiciju iako je čaj i kod nas poznat od davina, ali više kao neka vrsta lijeka i zimskog napitka. Ipak, sve više stanovnika BiH počinje da uživa u toplom napitku, koji je ranije uglavnom vezivan za liječenje prehlade.
U Banjaluci tako ima sve više onih kojima je ovaj napitak postao inspiracija, a i sve više ugostiteljskih objekata u kojima se čaj služi na poseban način, uz lijepe čajnike, razne čajeve, limun i med, pa se i najupornije kafedžije ponekad odluče na druženje uz taj napitak.
Jedan od Banjalučana koji obožava čaj je i Ognjen Popović, koji je u svom nedavno otvorenom kafiću u gradu na Vrbasu posvetio čak dio prostora samo čaju, izloživši ga u staklenim teglicama. Pedesetak vrsta čaja možete probati u njegovom kafiću, ali ne onog na koji smo navikli u filter-vrećicama, već u rinfuzi. Bilo da naručite šenca šmicu, što je klasični zeleni čaj, ili neki nestandardni čaj poput kombinacije čokolade i badema, narandže ili neki koji se služi s mlijekom, ovdje će vas iznenaditi i cijena jer je najskuplji dvije marke.
“Ideju mi je dala prijateljica koja je dosta putovala, rekla je kako je bila u nekom kafiću gdje na šanku stoji nekoliko teglica koje neko može da pomiriši i da vidi koja mu od tih vrsta čaja odgovara. Tako nešto prije nisam čuo i to mi se svidjelo”, rekao nam je Ognjen.
Ideja od samog početka je bio čaj u rinfuzi, koji je kvalitetniji, a svaka vrsta čaja ima svoj ritual, pa na primjer smreka mora da otpušta malo duže u vodi, za razliku od klasičnih čajeva poput kamilice ili nane.
“Želimo da napravimo ritual služenja čaja, da bude što više ličan. Imamo različite tipove ljudi, neko voli da pojednostave i naruče nanu, dok ima onih koji vole da razgledaju i mirišu čajeve koje imamo u prodaji, te ih kombinuju i tako dobiju neki svoj spefični ukus”, priča Ognjen.
Domaći čajevi imaju više akcenat na ljekovitosti, dok organik imaju akcenat na ukusu.
“Ipak, kafa još ima primat u odnosu na čaj”, dodaje Ognjen.
U banjalučkim kafićima su nam kazali da se u posljednje vrijeme dosta naručuje zeleni čaj, koji važi kao veoma zdrav, dok ima i ljubitelja voćnih čajeva, kao što je narandža. U biljnim apotekama nam kažu da je i dalje prva asocijacija na riječ čaj poboljšanje zdravstvenog stanja. Zato nije rijetkost da se u radnji sa čajevima i napicima čuje pitanje “za šta vam je ovaj čaj”, ali često dolaze i oni koji se raspituju o ukusu kako bi im jutra počinjala što zanimljivije uz takav napitak.
Potrebno:
4 vrećice zelenog čaja
800 ml vode
4 kašičice meda
1 narandža
Priprema:
Vodu zagrijte, sklonite s vatre, a zatim u vodu uronite vrećice zelenoga čaja. Izvadite ih nakon tri minuta. Dodajte med, ocijeđeni narandžin sok i dobro promiješajte. Ukrasite kolutovima narandže.
Legenda kaže da je čaj nastao kada je kineski vladar Sheng Nung sjedio pored grma kineskog čajevca pokraj koga se kuvala voda. List čajevca je pao u posudu, a vladar se odvažio probati napitak i oduševio se. Tako je nastao napitak koji danas poznajemo kao čaj.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.