Traži se obrok više u javnoj kuhinji

Objavljeno: 16. 1. 2013 u 09:29h

Uprkos ekonomskoj krizi, gradski Crveni krst uspio je da poveća broj korisnika pomoći, pa je tako prošle godine na kazanu javne kuhinje obrok svakog dana dobijalo 435 socijalno ugroženih osoba ili 35 više u odnosu na godinu ranije.

Iako još nisu sastavili konačan plan za predstojećih 12 mjeseci, u Crvenom krstu se nadaju da ove godine neće biti smanjenja broja obroka u javnoj kuhinji, jer sve više stanovnika traži njihovu pomoć.

Nekako smo uspjeli prošlu godinu da iznesemo zahvaljujući podršci gradskih vlasti, jer su oni u cijelosti finansirali 435 obroka. Bilo je veoma teško, s obzirom na to da su namirnice iz dana u dan poskupljivale, a zahtjeva za pomoć je bilo sve više – naglasila je sekretar gradske organizacije Crvenog krsta Banjaluka Željkica Ilić.

Dodala je da su putem projekta Crvenog krsta/križa BiH i Društva otvorenog fonda Soroša, koje je finansiralo sve javne kuhinje na prostoru BiH, imali dodatnih 60 obroka.

Naglasila je da je mnogo ljudi izrazilo potrebu za obrokom u javnoj kuhinji, u kojoj se dnevno može spremiti 2.000 obroka.

Trudimo se da ne vratimo nikoga ko potraži pomoć i da svako pojede bar jedan obrok jednom sedmično iz naše kuhinje, jer uvijek se spremi malo više. Što se tiče potreba, one su zaista velike, jer su mnogi ostali bez posla, a bili su hranioci porodica. Veliki broj su, nažalost, mladi, radno sposobni ljudi, a tu su i brojni penzioneri sa niskim primanjima koji nemaju srodnika – istakla je Ilićeva.

Dodala je da je teško procijeniti kakva će biti ova godina, jer još nije potpisan ugovor sa gradskom upravom.

Imamo obećanje gradskih vlasti da neće biti smanjenja, ali da li će biti povećanja obroka, to još ne znamo – obrazložila je Ilićeva i navela da su u prošloj godini od gradskih vlasti za rad javne kuhinje dobijali 31.000 mjesečno.

Predstavnici Crvenog krsta trude se i da bar dva puta godišnje, povodom Nedjelje Crvenog krsta i Nedjelje borbe protiv tuberkuloze u prigradskim područjima socijalno ugroženom stanovništvu podijele pakete pomoći.

Pred Novu godinu smo uputili 50 zahtjeva velikim marketima, ustanovama i centrima za pomoć. Nažalost, imali smo samo jednu humanitarnu akciju u “Mom marketu”, gdje je skupljeno dosta pomoći, “Merkator” nam je izašao u susret i poslastičarnica “Ćambela”. Ono što smo prikupili podijelićemo ugroženima u prigradskim mjesnim zajednicama u sljedećem periodu – rekla je Ilićeva.

Dodala je da su se za pomoć obraćali i Upravi za indirektno oporezivanje RS.

Uprava raspolaže zaplijenjenom robom u skladištima za koju plaća zakup. Riječ je o ogromnim količinama namirnica, koje se uništavaju ili propadaju. Nekoliko puta smo im se obraćali sa zahtjevom da se ta roba dodijeli Crvenom krstu, ali, nažalost, na naše zahtjeve nije odgovoreno – pojasnila je Ilićeva.

Godina jubileja

Gradska organizacija Crvenog krsta je u 2012. godini proslavila stotinu godina rada i postojanja.

Cijela prošla godina bila je u znaku ovog jubileja sa nizom aktivnosti, a u januaru ćemo izdati publikaciju, gdje smo sumirali sve što smo uradili u protekloj godini – objasnila je Ilićeva.

Izvor: Glas

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/trazi-se-obrok-vise-u-javnoj-kuhinji/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)