Objavljeno: 21. 3. 2013 u 20:58h
Iako su godinama čekali na ljekara u komšiluku, stanovnici seoskih ali i prigradskih naselja nisu požurili da se registruju kod porodičnog doktora pa ambulante rade nekoliko dana u sedmici.
– Nije bilo ekonomski opravdano da po jedan tim porodične medicine u ovim ambulantama radi svaki dan od sedam do 15 časova, pa trenutno jedan tim radi tri dana u Česmi i dva u Adi. Zamolili smo i savjete mjesnih zajednica da nam pomognu da se što veći broj građana registruje čime bi se povećao broj radnih dana doktora – objasnila je stručni saradnik za odnose s javnošću Doma zdravlja Dušica Stanković dodajući da sestre u ove dvije ambulante i dalje rade svaki dan.
Ističe da radno vrijeme ambulanti zavisi od broja registrovanih pacijenata i uopšte broja stanovnika mjesne zajednice u kojoj se ambulanta nalazi.
– Sve gradske ambulante rade u dvije smjene kao i veće prigradske u Zalužanima, Srpskim toplicama i Vrbanji jer imaju dovoljan broj registrovanih pacijenata. Zbog povećanog broja pacijenata ambulante u Bronzanom Majdanu i Dragočaju koje su ranije radile u jednoj, sada rade u dvije smjene – dodala je Stankovićeva.
Predsjednik Savjeta MZ Česma Miladin Maličević je potvrdio da zbog nezainteresovanosti stanovnika ovog naselja ambulanta radi tri puta sedmično u jednoj smjeni.
– To je apsurd kada se uzme u obzir da smo se godinama borili da dobijemo ambulantu za ovu mjesnu zajednicu koja ima oko 7.000 stanovnika. Ambulanta po lokaciji odgovara i stanovnicima Kumsala, ali u prvih šest mjeseci rada ambulante registrovano je samo nekoliko stotina stanovnika – rekao je Maličević.
Dodao je da su građani išli od vrata do vrata kako bi animirali građane da izaberu porodičnog ljekara, a čak je i sveštenik tokom osveštanja vodice pozivao stanovnike da ispune svoju obavezu.
– Bio sam prije 15 dana u ambulanti i rekli su mi da su zadovoljni jer je za posljednji mjesec prijavljeno više građana nego za cijeli prethodni period – precizirao je Maličević.
U ambulantu porodične medicine u mjesnoj zajednici Stričići doktori dolaze srijedom i petkom i rade jednu smjenu. Slična je situacija i u mjesnoj zajednici Agino Selo u kojoj su potvrdili da doktori dolaze dva puta sedmično do 11.30 do 17 časova.
– Nisam čuo da se građani žale. Za slučaj da im zatreba doktor pacijenti mogu da odu u ambulante u MZ Bočac ili Krupa na Vrbasu – kaže predsjednik Savjeta MZ Agino Selo Slavoljub Zeljković.
Predsjednik Savjeta MZ Stričići Zlatko Sladojević je naglasio da je najveći problem ovog sela zatvaranje apoteke.
– Žalili smo se u službi grada i očekujemo odgovor nadležnih Odjeljenja za društvene djelatnosti, koji su obećali da će riješiti naš problem – rekao je Sladojević.
Izvor: Glas/Vesna Popović
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.