Objavljeno: 3. 5. 2013 u 10:06h
U Turističkoj organizaciji Banjaluka (TOBL) tvrde da će im u ovoj godini nedostajati 20.000 KM za isplatu plata zaposlenima, zbog čega planiraju da ukinu četiri radna mjesta, dok iz gradske uprave poručuju da bi trebalo da povećaju naplativost svojih usluga.
TOBL je prošle godine imala budžet od 1.076.130 KM i na primanja 26 zaposlenih potrošili su 671.682 KM, odnosno 62,8 odsto novca, dok je na promotivni materijal potrošeno 105.000 KM, stoji u izvještaju o njihovom radu za prošlu godinu koji je na posljednjoj sjednici razmatrala Skupština grada. U izvještaju je navedeno da je potrebno ukinuti tri čuvarska mjesta i mjesto pomoćnika direktora čime bi, kako navode, uštedjeli oko 230.000 KM godišnje.
– Pomoćnik direktora nije u protekle tri i po godine opravdao svoju ulogu i zalažem se za to da se ovo mjesto ukine i omogući zapošljavanje diplomiranih turizmologa koji bi dali znatno veći doprinos razvoju turizma u gradu. Ovo radno mjesto košta oko 40.000 KM – navedeno je u izvještaju koji je potpisao direktor TOBL-a Ostoja Barašin.
U Odjeljenju za privredu smatraju da TOBL treba da poveća prihode po osnovu izdavanja reklamnih panoa na stubovima javne rasvjete, te da poveća naplatu usluga i boravišnih taksi.
U ovom odjeljenju smatraju i da u TOBL-u nije adekvatna ni struktura ni broj zaposlenih.
Na čuvarskim poslovima zaposleno je 14 radnika, od ukupno 26, i oni godišnje koštaju 264.000 KM.
U prošloj godini u TOBL-u su na putovanja potrošili oko 18.500 KM. Za razna osiguranja, promociju putem medija, prevođenje, održavanje računara i obrazovne usluge potrošili su 88.300 KM. Za seminare, savjetovanja, simpozijume, ugovore o djelu i povremene poslove, reprezentaciju u zemlji i inostranstvu, te manifestacije i priredbe “spiskali” su 64.300 KM.
Odbornik iz reda nacionalnih manjina u Skupštini grada Slobodan Lukić je rekao da većina javnih ustanova nenamjenski troši sredstva.
– Mislim da se praksa nenamjenskog trošenja para i bahatog trošenja sredstava poreskih obveznika produžava. Smatram da to nije u redu i da treba analizirati rad ne samo TOBL-a već i Gradske razvojne agencije i Centra za razvoj i unapređenje sela – precizirao je Lukić.
Barašin je rekao da će sa gradonačelnikom Slobodanom Gavranovićem dogovoriti sastanak kako bi se dogovorili kako da riješe problem viška radnika u TOBL-u.
Putem donacija i sponzora u TOBL se prošle godine slilo oko 36.800 KM, navodi se u izvještaju TOBL-a.
– Za potrošni materijal i časopise u TOBL-u su potrošili nešto više od 5.400 KM, za zakup oko 7.400 KM, a za održavanje 7.700 maraka. Fakturisani, a nenaplaćeni prihodi TOBL-a za reklame na stubovima javne rasvjete iznose 58.608 maraka – dodaje se u izvještaju.
Izvor: Glas/ Vesna Popović
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.