Objavljeno: 4. 12. 2012 u 09:13h
Veterinarske usluge u RS prošle godine poskupjele su za 40 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.
Farmeri su ogorčeni i tvrde da su cijene veterinarskih usluga previsoke, posebno onih usluga koje farmeri moraju sprovoditi redovno.
Stojan Marinković, vlasnik svinjogojske farme “Top Trend” iz Nove Topole, potvrdio je da su troškovi za veterinarske usluge za jednog proizvođača prilično visoki.
“Mene, recimo, najviše pogađa cijena vakcinacije, jer za tu namjenu na godišnjem nivou izdvajam oko 60.000 KM, i to samo za veterinarsku uslugu. Znači, ovu sumu novca izdvojim da veterinar svinjama da vakcinu, koju ja moram posebno kupiti, plus ušnu markicu”, ogorčen je Marinković.
On je naveo da je pored toga vrlo skupa i ferumizacija prasadi, odnosno davanje željeza prasadima, koja košta između 1,2 i 2,4 marke po jednom prasetu.
“Veterinarima je data mogućnost da naplaćuju cijenu koju hoće, pošto im je Cjenovnikom veterinarskih usluga u RS, koji je donijela Veterinarska komora RS, data mogućnost da, na primjer, izaberu hoće li naplatiti maksimalnu ili minimalnu cijenu koja stoji u cjenovniku”, kazao je Marinković.
Imamo problema sa veterinarima koji rade na crno i naplaćuju kako hoće, tvrdi Vujanić
On je pojasnio da bi, na primjer, farmeri mogli dogovoriti sa određenom veterinarskom stanicom nižu cijenu vakcinacije ukoliko ima veći broj svinja, ali da veterinarske stanice to ne smiju raditi jer im to Veterinarska komora ne dozvoljava.
U Cjenovniku veterinarskih usluga RS stoji da veterinari imaju pravo da naplate i davanje savjeta, koje može koštati između 0,5 do 2,5 KM, kućnu posjetu na zahtjev farmera, koja košta između šest i 8,4 KM, ili naknadu za automobil po pređenom kilometru u iznosu od 35 i 50 odsto od cijene goriva.
Isto tako, svaki kilometar koji veterinar pješači, ako je životinja koju treba liječiti na nekom nepristupačnom terenu, vlasnika životinje može koštati između šest i 8,4 marke, plus cijena usluge koju će napraviti.
“Veterinarske usluge van radnog vremena naplaćuju se 50 odsto skuplje nego uobičajeno, a ukoliko veterinar noću od 22 do šest časova ujutro mora intervenisati, njegova usluga biće 100 odsto skuplja”, stoji u cjenovniku.
Dejan Vujanić, vlasnik veterinarske ambulante “BL VET” iz Banjaluke, smatra da je ova oblast veoma slabo uređena i da postoji veliki broj veterinara koji rade šta hoće.
“Imamo veliki problem sa veterinarima koji nisu registrovani i koji rade na crno. Oni tek rade šta hoće i naplaćuju svoje usluge kako im padne na pamet. To je posebno izraženo kod onih veterinara koji idu na teren i koji se bave liječenjem velikih životinja”, istakao je Vujanić.
Cijene veterinarskih usluga: minimalna maksimalna cijena
Izvor: Nezavisne