Objavljeno: 24. 10. 2019 u 14:03h
Dva dana nakon drugog, još razornijeg potresa, Banjaluku je 29. oktobra prije 50 godina posjetio Josip Broz – Tito, predsjednik Jugoslavije. U pratnji svojih domaćina koje je predvodio tadašnji predsjednik Opštine Živko Babić Tito je pješice obišao centar grada koji je bio u ruševinama.
Budući da je – usljed oštećenja – štamparija lista “Glas” bila van pogona Banjalučanima je dijeljen besplatan primjerak lista odštampan na A4 formatu i na mašini poznatijoj pod imenom “šapirograf”. Tito se zadržao četiri sata, a na ručku u bivšem restoranu “Lovac i ribolovac” obratio se izjavom koju je prenijelo vanredno izdanje:
“Jasno je da je ovaj zemljotres koji se desio u Banjaluci i okolici zahvatio širok prostor i da je pričinio ogromne materijalne štete. Što se tiče materijalne štete, čitava zajednica će učestvovati u tome da se to nadoknadi. Sreća je da nije ljudskih žrtava više. Vaša organizacija i mjere koje ste preduzeli su za svaku pohvalu, vi ste bili oprezni pa niste ljudima dozvolili da budu u prostorijama.”
Tito tom prilikom nije direktno pomenuo ime Živka Babića, ali je sigurno bio upoznat da je – nakon nedjeljnog potresa 26.10. – Babić formulisao Krizni štab na čijoj je sjednici insistirao da đaci ne idu u školu u ponedjeljak. A poznato je da je još razorniji potres zadesio Banjaluku baš tog dana, 27.10. i da su tada najviše stradali upravo školski objekti. Ko zna koliko bi bilo žrtava da su tog dana đaci bili u školama.
“Sada treba energično i brzo raditi jer se zima približava. Drugo, što sam htio da kažem je da morate preduzeti hitne mjere na zbrinjavanju stanovništva. Ne samo u šatore nego u montažne objekte. To vi sami ne možete i treba od svih republika da dobijete pomoć”, rekao je tada drug Tito, a njegove riječi zabilježio je Aco Černjavski, šef Dopisništva TANJUGA iz Sarajeva jer je samo ova agencija bila ovlaštena da citira tadašnjeg neprikosnovenog vođu bivše zemlje.
Zbog sigurnosti visoke savezne delegacije koja je helikopterom stigla u razrušeni grad ručak i sastanak sa Kriznim štabom održan je u pomenutom restoranu jer je bio podignut od drvene građe i nije imao nikakva oštećenja u prethodno dva snažna pomjeranja tla.
U istom vanrednom izdanju “Glasa” stanovnicima se obratio i Živko Babić. Citiramo:
“Ostanite strpljivi u snošenju ovih neprilika i budite uporni da vlastitim inicijativama i snagama što više doprinesete u otklanjanju posljedica zemljotresa i normalizaciji uslova života i rada, čime će naš grad najbržim putem stati na vlastite noge. Poznato je da primamo znatnu pomoć sa svih strana i pristizaće u sve većim količinama”, napisao je u autorskom tekstu Živko Babić.
Danas, 50 godina kasnije Banjaluka je postala moderan grad koji udomljuje oko 200.000 stanovnika. Nalazi se na trusnom području, ali sa nadom da se kataklizma prije pola vijeka više nikada neće – ponoviti!
Banjaluka.com / Autor: Slobodan Pešević
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.