Objavljeno: 14. 1. 2025 u 10:30h
Banjalučanin Dragan Prole, iako se preko 40 godina bavi fotografijom i dan danas sa strašću hvata foto-aparat u bilo kojoj prilici. Jer, kako kaže, fotografija je stvar trenutka. Taj trenutak se nekad nalazi u djeliću sekunde, a samo fotografija taj djelić može sačuvati od prolaznosti.
Dragan Prole
Prole je učestvovao na 560 kolektivnih izložbi kod nas i inostranstvu, osvojio preko 280 nagrada i priznanja, a ljubav prema fotografiji rodila se još u osnovnoj školi, kada je sve bilo drugačije.
Svoju priču o ljubavi prema fotografiji započinje prisjećajući se iskustva sa kursa koji je pohađao u osnovnoj školi, kada je je kao dječak, sa jedva 10 godina napravio svoje prve fotografske korake.
“Državna kuća iz Zagreba, koja je pravila foto-materijal, osnovnim školama u cijeloj Jugoslaviji donirala je određenu količinu foto materijala. Foto savezi svih republika tada su slali profesore i nastavnike na kurseve fotografije. Oni su to naučili, zatim i nama prezentovali, i te godine je napravljena laboratorija”, ispričao nam je Prole, te ističe da mu je taj kurs u osnovnoj školi bio prekretnica u životu.
Da bi neko počeo da se bavi fotografijom, ističe Prole, potrebni su samo volja, želja i neki foto-aparat.
“Najbolji je aparat onaj koji vi imate. Suština je da volite i želite da se bavite fotografijom, i da upoznate vaš foto-aparat. Svi aparati imaju osnovna tri parametra, sve ostalo je nadogradnja. Jednostavno, treba da smatrate da je vaš foto-aparat najbolji u tom trenutku. Da sa njim možete da zabilježite svaki momenat koji je je vama važan i tako ga sačuvate od zaborava. Kada bismo gledali kroz istoriju fotografije, ako je oprema presudna, onda bi najbogatiji ljudi bili najbolji fotografi. Međutim, to nije tako. Dakle, potrebni su samo volja, želja i aparat koji može da zadovolji vaše potrebe”, kaže Prole.
Takođe, dodaje Prole, danas na tržištu postoji veliki izbor opreme, a cijene su prihvatljive za bilo koga.
“Foto-aparat je zapravo samo sredstvo koje nam služi da mi dođemo do cilja. Znači, ostalo je naše razmišljanje, emocija i ideja, jer fotografija je u suštini ideja. Kako je vi zamislite, samo koristite na kraju foto-aparat da je realizujete”, ističe Prole.
Jedna od fotografija sa kursa na kojem je Prole predavač
Osim što je učestvovao na mnogobrojnim izložbama i osvojio niz nagrada, do sada je imao 18 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Izlagao je na svim kontinentima, i četiri godine u kontinuitetu najuspješniji je autor u Asocijaciji za umjetničku fotografiju BiH.
Jedan je od osnivača najveće fotografske izložbe u Bosni i Hercegovini – BANJA LUKA SALON. U Asocijaciji za umjetničku fotografiju Bosne i Hercegovine nosilac je zvanja Majstor fotografije, i obavlja dužnost FIAP liaison officera za Bosnu i Hercegovinu. Član je Univerzitetskog foto kino kluba iz Banjaluke i učestvovao je u realizaciji 50 kurseva fotografije i nekoliko kreativnih radionica, a trenutno je predavač u Školi kreativne fotografije u InfoARS-u.
Stečeno znanje odmah polaznici odmah i praktično primjenjuju
“Kurs u InfoARS-u je veoma dobro koncipiran. Radimo četiri mjeseca, kroz 50 školskih časova. Upoznajemo polaznike sa foto-aparatom i svim njegovim dijelovima. Upoznajemo objektiv, vrste objektiva i njegove karakteristike, kako se koji koristi, za šta i kada ga je najbolje upotrijebiti”, kazao nam je Prole.
“Većina kursa je organizovana kroz praktični rad, tj. vježbu, tako da idemo na snimanje po gradu, upoznajemo se sa našim foto-aparatom i pravimo prve fotografije. Nakon toga, sve fotografije detaljno analiziramo, ukazujemo na greške, kako ih popraviti i na koji način”, kaže on.
Više o kursu kreativne fotografije možete pronaći na linku. Upis je u toku, a za više informacija kontaktirajte InfoARS akademiju na jedan od brojeva telefona: 051/ 46 46 26 ili 066/99 66 88.
Svaka generacija, kaže Prole, posjeti jednu od izložbi fotografija koje se organizuju u Banjaluci.
Polaznici kursa na izložbi
“U Banjaluci se organizuje četiri, pet salona fotografije, tj. izložbi sa međunarodnim rangom. Prilikom posjete takvim izložbama, polaznici imaju priliku da vide šta autori iz 50, 60 zemalja u datom trenutku rade. Nakon toga, fotografije možemo da analiziramo i vidimo šta su im teme i ideje. Na taj način možemo i da osjetimo šta se dešava u svijetu na polju fotografije. Smatram da polaznicima kursa posjeta ovakvim izložbama veoma znači, jer ja sam nekad išao u Beograd, Zagreb ili Ljubljanu da bih vidio izložbe tog tipa, a mi ih danas imamo ovdje, u našem gradu”, zaključuje Prole.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.