Objavljeno: 14. 11. 2013 u 18:57h
Ako želiš biti srećan jedan dan, napij se. Ako želiš biti srećan sedam dana, oženi se. Ako želiš biti srećan čitav život, bavi se folklorom, poruka je dobro znana svima koji su dio nekog kulturno-umjetničkog društva.
Iako ljepotu igre, nošnji i tradicionalnog duha folkloristima malo šta može da zamijeni, o funkcionisanju domaćih KUD-ova malo se priča.
Rukovodioci KUD-ova saglasni su da je stanje iz godine u godinu sve teže, te da lokalne zajednice, kao i državni organi, imaju sve manje sluha za folklorne ansamble.
Entuzijasti koji se bave očuvanjem narodne igre i pjesme, nakon više decenija uspješnog postojanja i rada, suočeni su sa borbom za puki opstanak.
Centralno kulturno-umjetničko društvo mladih (CKUDM) “Veselin Masleša” iz Banjaluke jedno je od najstarijih u gradu na Vrbasu, a Rajnat Majstorović, sekretar Društva, kazao je da je situacija veoma teška, kao i da oni koji se bave folklorom jedva sastavljaju kraj s krajem.
“Apsurdan je način na koji smo tretirani s obzirom na ono što baštinimo u našim društvima. Novac koji imamo nastojimo da rasporedimo na najbolji način, u smislu da platimo račune i da izbjegnemo nagomilavanje dugova”, naveo je Majstorović.
Prema njegovim riječima, iz tog razloga ne mogu mnogo da putuju, ali su članovi ovog društva dio mnogobrojnih projekata, kako pozorišnih predstava, ali su često i koncertna pratnja muzičkih orkestara.
“Kada su u pitanju naše nošnje, poznato je da ‘Veselin Masleša’ ima izuzetno bogat fundus. Tu se javlja problem sa reparacijom, obnavljanjem ili prepravljanjem istih, s obzirom na to da i taj dio iziskuje ozbiljnu sumu novca”, istakao je on i dodao da se i u tom segmentu snalaze kako mogu.
Domaći KUD-ovi i te kako imaju šta da ponude, a sa takmičarskih festivala u regionu i svijetu, na koja uspijevaju da odu, uglavnom se vraćaju sa nagradama. Momčilo Vesović, direktor KUD “Čajavec” iz Banjaluke, navodi da situacija nikada nije bila teža, te da su oni, kada je ova godina u pitanju, uspjeli da pokriju troškove tek za april.
“U nekim ranijim periodima folklor je smatran važnim identitetom nekog naroda i bio planski čuvan i finansiran, a KUD-ovi smatrani za ambasadore narodne kulture. Danas je situacija potpuno drugačija. Naši dugovi prema gradu trenutno iznose 30.000 KM i zaista ne znam na koji ćemo ih način izmiriti”, istakao je Vesović.
Dodaje da o obnavljanju nošnji i ne razmišljaju, ali takođe navodi da po pitanju kvaliteta igre, te broja članova “Čajavec” nikada nije bio jači.
“Situacija sa KUD-ovima jeste dostigla dno dna, no ono što nas još održava jeste ta želja za igrom i želja da mladim entuzijastama damo priliku da pokažu ono što znaju”, zaključio je on.
Ni KUD-ovi u manjim gradovima nisu pošteđeni poteškoća, međutim, Milica Grmaš, predsjednik KUD “Petar I Karađorđević Mrkonjić” iz Mrkonjić Grada, rekla je da folkloraši ovog društva uvijek imaju podršku opštine, škola, kao i lokalnih firmi.
“Bez te podrške bilo bi nemoguće održati na okupu naše folkloraše. No, na našu sreću, dosad nismo imali većih problema sa organizovanjem nastupa i putovanja”, istakla je ona.
A, njihov primjer mogao bi biti dobar nauk i za veće gradove i državne institucije kako da pomognu onima koji su najbolji ambasadori naše kulture i tradicije u svijetu.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.