Objavljeno: 17. 12. 2024 u 13:42h
U Podrum sceni u Gospodskoj ulici sinoć je izvođenjem prve reprize komada “Četiri sesre” i dodjelom nagrada zatvorena 48. sezona Banjalučkog studentskog pozorišta (BSP) pod nazivom “Studentsko u Beogradu, Krsmanac u Banjaluci”.
Kako je saopšteno iz BSP-a, nagrada “Likota”, za najbolje glumce amatere u protekloj sezoni dodijeljeni su studentima Univerziteta u Banjaluci Milici Petković, Nataliji Medojević, Nikolini Bilandžiji i Anastasiji Vidović.
“Nagrade su uručili Valentina Knežević, predsjednica Saveza studenata Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, Zoran Pejašinović, profesor istorije u banjalučkog Gimnaziji, Đorđe Vuković, redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerzieta u Banjaluci i akademik Vitomir Popović, univerzitetski profesor penziji”, navedeno je u saopštenju BSP-a.
Nagrada “Dobrica Stefanović” za najboljeg glumca profesionalca, ranije je dodijeljena glumcu Muhamedu Bahonjiću, koji je, takođe kao student bio jedan od prvih članova Studentskog pozorišta “Univerziteta Đuro Pucar Stari” u Banjaluci.
Izvođenju prve reprize predstave “Četiri sestre” prisustovali su studenti Univerziteta u Banjaluci studenti univerziteta “Apeiro” i Banjaluka koledža, te đaci Gimnazije i Ekonomske škole iz Banjaluke.
Kako je pojašnjeno iz BSP-a, prigodnim govorom na svečanom zatvaranju obratila se Valentina Knežević, predsjednica Studentske organizacije Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci, koja je istakla zahvalnost na višegodišnjoj divnoj saradnji sa Banjalučkim studentskim pozorištem i prilika da studenti gledaju svoje kolege u teatru.
“U protekloj sezoni, koja je trajala od 27. januara do 16. novembra Banjalučko studentsko pozorište realizovalo je tri premijere: “Gružanku”, “Idiota” i “Četiri sestre”. Pored ovoga održana je i jednodnevna manifestacija Evropska noć pozorišta, festival “Likota fest” u Banjaluci, Omišlju i Beogradu, kao i audicija za prijem novih članova. Obilježeni su i Međunarodni dan mira i Međunarodni dan studenta i srednjoškolca. U okviru domaćinstva BSP je organizovalo gostujuće predstave iz Beograda, Novog Grada i Prnjavora. Gostovalo je u preko pedeset gradova u Bosni i Hercegovini, te Beogradu, Omiljšu, Zagrebu i Lucernu. Odigralo je 26 predstava u banjalučkim mjesnim zajednicama u okviru projekta zanovanog na decentralizacije pozorišne umjetnosti u gradu Banjaluci”, navedeno je dalje.
Na ovaj način Banjalučko studentsko pozorište je realizovao 120 događaja koje je prema preciznim evidencijama posjetilo preko 20.000 gledaoca, odnosno u prosjeku 175 gledalaca po događaju.
“Najizvođenija i najgledanija predstava u protekloj sezoni je “Milka i Neđo” koja je odigrana preko 70 puta, a koju je pogledalo blizu 15.000 gledaoca, što je čini najgledanijom predstavom u Republici Srpskoj u 2024. godini”, pojašnjavaju iz BSP-a.
Aleksandar Pejaković, predsjednik Skupštine BSP-a, kazao je da će naredna 49. sezone, početi u drugoj polovini januara 2025. godine i to drugom reprizom predstave “Četiri sestre”.
“U toku naredne sezone fokus će biti na organizaciji šestog međunarodnog festivala studentskih pozorišta “Kestenburg”, koji će biti održan u šest gradova Republike Srpske, kao i održavanju trećeg “Likota festa”. Kao i svake naredne godine nadamo se i finalnom uređenju gledališta Studentskog pozorišta, a ne samo praznim obećanjima i neprestanom traženjem dokazivanja postojanosti Studentskog pozorišta, koje skorob 50 godina čini identitet grada Banjaluke, a neko bi to da obriše gumicom birokratije. Mi u Studentskom pozorištu to jednostvano nećemo dozvoliti, već ćemo zahtijevati da nam se stvore najosnovniji uslovi za rad, a ne da mi svoje postojanje moramo da dokazujemo nevidljivim činovnicima koji se kriju iza vlasti i odlučivanja. U narednom periodu nećemo imati pardona prema bilo kome ko pokušava da unižava rad studenta i njihovu želju da u svoje slobodno vrijeme stvaraju Pozorište u gradu na obalama Vrbanje i Vrbasa i dočekuju raširenih ruku mnogobrojnu publiku svih generacija”, kazao je Pejaković.
Akademik Vitomir Popović naveo je da već dugo vremena nemamo razmijevanja za oblike umjetnosti, pogotova za Studentskog pozorište, koje na određen način predstavlja osnov za razvoj i pozorišta i glumišta u najširem smislu riječi.
“Nažalost pozicija je takva da se u vladine i gradske institucije zapošljavaju i odlučuju oni koji nemaju mnogo dodirnih tačaka sa umjetnošću, niti imaju razmijevanja za mlade ljude koji se bore da sačuvaju kulturni identitet. Prema tome, u narednom periodu, ako želimo da imamo ono što zovemo državom, moramo ulagati u mlade, moramo ulagati i u Studentskog pozorište koje na različite načine pokušava da opstane kroz istoriju, što je porazno za naše društvo. Bez ulaganja u mladost, nećemo imati ni pravo na budućnost. Prema tome, ja spadam u red onih ljudi koji će se apsolutno zalagati za podršku mladima i da ću kritikovati sve one koji u bilo insitucijama Vlade Republike Srpske ili institucijama grada Banjaluke ili institucijama drugih gradova Republike Srpske ne daju dovoljnu podršku za malde ljude, jer mi i živimo i postojimo zbog njih, zbog naše djece. Sve drugo je potpuni promašaj i ne daje druge rezultate“”, zaključuje Popović.
Četrdeset i osmu sezonu Banjalučkog studentskog pozorišta u Podrum sceni svečano je zatvorio univerzitetski profesor Đorđe Vuković koji je sve prisutne podsjetio na poučnu priču o grčkom pozorištu i anegdoti legedarnog profesora i heleniste Miloša Đurića uz bezrezervnu podršku srpskim studentima.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.