Objavljeno: 31. 10. 2012 u 12:57h
Neformalna edukacija je termin na koji sve češće nailazimo u društvu. Iako je broj informisanih o njemu mali, konstantno se povećava. Vid učenja koji nije “zvaničan” i sprovodi se uglavnom među mladima, svrha je ovakve edukacije.
Jedan od primjera je trening kurs održan u Zadru od 23. do 30. oktobra ove godine sa temom “Public appearance and presentation”. Dvadeset dvoje mladih iz Italije, Hrvatske, Srbije i BiH aktivno je učestvovalo u radionicama u organizaciji udruge “Zamisli” iz Zagreba.
“Program Youth in action je namijenjen mladima. Do sada smo radili dosta razmjena mladih, a ovo nam je prvi trening. Na ideju smo došli jer smatramo da je prisutnost NVO u javnosti vrlo bitna, a medijska pozornost nam često nije naklonjena. Ovako smo se odlučili za trening javnog nastupa, kako bi naučili tehnike i što bolje iskoristili medijski prostor. Trening je ispunio sva naša očekivanja, i osim njega samog i stečenih novih vještina, bogatstvo je u tome što smo upoznali prekrasne ljude, s kojima vjerujem ćemo i u budućnosti surađivati”, rekla nam je Ivana, član asocijacije “Zamisli”.
Trening se održavao na engleskom jeziku, pa su učesnici imali priliku da i njega usavrše. Vanja J. iz Bjelovara predstavila je udrugu [bju: m], a o seminaru kaže: “Trening u Zadru bio je jedno lijepo iskustvo. Provela sam sedam dana sa divnim ljudima s područja Evrope i naučila dosta o različitim kulturama. Takođe sam unaprijedila svoje znanje engleskog jezika i najvažnije od svega savladala vještine javnog nastupa. Treneri su nam na zanimljiv način i kroz puno praktičnih vježbi predočili kako biti uspješan u javnom nastupu bilo da je riječ o nastupu pred kamerama, konferencijama, ili sajmovima; kako napisati reportažu, vijest, obavijest za medije i slično. Bilo je to sedam dana u predivnom Zadru koje ću zauvijek pamtiti.”
O očekivanjima i utiscima sa treninga pitali smo i našeg sugrađanina Milana (18): “Prije polaska na kamp, moja očekivanja su bila da upoznam jednog ili eventualno dva prijatelja i da upoznam grad i stil života u Zadru. Međutim, upoznao sam više od trideset odličnih osoba i naučio mnogo novih stvari, kako o različitim kulturama tako i o samom gradu koji je prelijep. Iskreno se nadam da će me sudbina bar još jednom tamo odvesti.”
Projekat podrzava Youth in action program. Više o njemu možete pročitati ovdje.
(Ovaj tekst je nastao kao rezultat rada učenika/ce koji je pohađao/la obuku iz online novinarstva u organizaciji portala Banjaluka.com u okviru projekta “Pišem kao što živim”.)