Kršenje prava srednjoškolaca

Objavljeno: 25. 10. 2012 u 00:35h

Piše: Petra Ivanović

Kada kažemo kršenje prava, ni jedan čovjek u našoj zemlji ne reaguje. Zašto? Zato što je kod nas kršenje prava učestalo do te mjere da smo i navikli na tu pojavu.

Međutim, da li smo se trebali naviknuti?

Uvjek bi trebali poći od sebe. Koliko ih ja kršim i da li ih poštujem u odgovarajućoj mjeri?

Kada je riječ o srednjoškolcima, neosporivo je da se Zakon o srednjoškolskom obrazovanju i sam zakon o ocjenjivanju nikako ne poklapa s potrebama i zahtjevima jednog srednjoškolca koji ima za cilj da poslije sredjoškolskog obrazovanja bude svoj čovjek ili da mu srednja škola bude odskočna daska na putu ka fakultetu. A kako da današnji srednjoškolac ima dobro obrazovanje kada nije upoznat sa Zakonom o srednjoškolskom obrazovanju? Evo jedan primjer:

“Član 14.

…U toku jedne nastavne sedmice učenik može imati najviše dvije pismene provjere znanja….”

U većini škola ovaj zakon se ne sprovodi i učenici nekada imaju čak 4 do 5 pismenih provjera znanja sedmično.

Kako bi došli do srži problema sproveli smo i jednu anketu u Poljoprivrednoj školi Banja Luka u kojoj su učenici imali priliku odgovoriti na pitanja o srednjoškolskim pravima. Anketiran je ukupno 51 učenik iz 2. i 3. razreda, svih smjerova škole.

Pohvalno je za Poljoprivrednu školu da je po riječima učenika verbalno i fizičko nasilje na neznatnom nivou. Ako ga i ima, to je onda blaži oblik verbalnog nasilja, kako učenici i pojedini profesori kažu, “najčešće upućen profesoru od strane učenika”.

Oko 60% učenika je prisustvovalo situaciji da je profesor poklonio ocjenu učeniku. Po tom pitanju anketirali smo i profesore, a jedan od odgovora je bio: “Jesam učeniku poklonila ocjenu više puta da učeniku pomognem kako ne bi izgubio pravo na školovanje. Možda će naredne godine početi raditi, pa će mu trebati diploma. Možda mu se u životu dešavaju neke ružne stvari, pa je zbog toga pokvario uspjeh u školi. Ko sam ja da mu sudim?”

Jedan profesor je naveo da se dešavalo da pokloni učeniku ocjenu i da je to najčešće iz socijalnih razloga. Ipak, u istoj anketi 50% učenika se izjasnilo da u njihovom razredu odlični učenici imaju više privilegija nego prosječni učenici, što nije za pohvalu.

Takodje 57% naših učenika je prisustvovalo situaciji da profesor za prosjek ocjena od 1,5 ne zaključuje 2. 4% učenika je bilo u takvoj situaciji, iako jasno u zakonu stoji da se 2 zaključuje  kada je prosjek ocjena 1,5. To je jedan od slučajeva otvorenog kršenja Pravilnika o ocjenjivanju.

Razgovarali smo o ovoj temi i sa pedagogicom Poljoprivredne škole, Nadom Rosić.

“Zahtjev da se vodi račun o ravnomjernoj opterećenosti učenika u pogledu pismenih provjera u toku polugodišta, sedmice i dana u potpunosti se ne može poštovati jer je nastava modulirana, a postoječi Pravilnik o ocjenjivanju učenika nije u skladu sa reformom srednjeg obrazovanja i novim tehnikama ocjenjivanja učenika. U iščekivanju novog Pravilnika profesori se snalaze kako umiju i nastoje da ispoštuju djeci dobro poznatu ‘aritmetičku sredinu'”, kazala je Nada Rosić.

U svijetu postoje razni sistemi ocjenjivanja i vrednovanja znanja. Na primjer, u Švajcarskoj svaki kanton je samostalan, što znači da svaki kanton ima svoj pravilnik o ocjenjivanju.

Dakle, postoje mnoga prava koja se krše. Jedini način da ne budemo žrtva kršenja raznih prava jeste da se upoznamo sa svojim pravima i mogućnostima. Sto se tiče samih srednjoškolaca, u svakoj školi postoji Savjet učenika. Kao i ostali organi jedne školske uprave Savjet učenika je jednako bitan i neophodan za dobro funkcionisanje škole. Ali prije svega, nikada nemojte zaboraviti svoje obaveze koje isto tako morate da poštujete i sprovodite.

Odgovoran i savjestan srednjoškolac morate biti tokom cijele godine ako želite da drugi poštuju vaša srednjoškolska prava.

(Ovaj tekst je nastao kao rezultat rada učenika/ce koji je pohađao/la obuku iz online novinarstva u organizaciji portala Banjaluka.com u okviru projekta “Pišem kao što živim”.)

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/nekategorizovano/krsenje-prava-srednjoskolaca/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)