Objavljeno: 7. 6. 2012 u 20:11h
Aktuelni omladinski ekipni prvak Republike Srpske, Škola šaha Skakač, tokom 18 mjeseci svog postojanja nastupila je, i pored teške finansijske situacije, na svim službenim (kadetskim) takmičenjima u organizaciji Šahovskog saveza RS i Šahovske unije BiH, a ubilježila je i jedan nastup u okrilju Evropske šahovske federacije (ECU).
“Redovni smo učesnici svih službenih takmičenja, ali je većina finansijskog tereta na roditeljima. U takvoj situaciji, kada i ono što dobijemo od sponzora ulažemo u takmičenja, nismo u mogućnosti da kupimo nijednu garnituru, šahovski sat ili knjigu”, kaže Branko Tomić, predsjednik Škole šaha Skakač.
Za to vrijeme polaznici škole šaha su u pojedinačnoj konkurenciji osvojili 17 medalja: 4 zlata, 2 srebra i 6 bronzi na nivou RS, te 2 zlata, 2 srebra i jednu bronzu na nivou BiH.
“Osvojili smo jedno zlato i dva srebra na bh. prvenstvu u Neumu, od 12. do 15. maja 2012, tako da su se naša tri djeteta plasirala na Evropsko prvenstvo u Pragu, koje će se održati od 16. do 26. avgusta. Tijana Babić (OŠ “Georgi Stojkov Rakovski”), u kategoriji djevojčica do 14 godina, drugi put uzastopno je postala bh. šampion, dok su vicešampioni Nemanja Vuksan (OŠ “Ivo Andrić”), u starosnoj grupi do 8, i Bojan Maksimović (OŠ “Petar Petrović Njegoš”), u grupi do 10 godina. Oni su istovremeno nagrađeni od organizatora, ECU, besplatnim smještajem, ali su zato upisnine izuzetno visoke”, kaže Tomić.
Sveukupni troškovi za mlade šahiste i pratioca su oko 4.000 KM. Značajan dio sredstava mora se uplatiti do kraja juna.
“Računajući na dosadašnje iskustvo, biće to nemoguća misija. Tokom proteklog perioda imali smo veliku pomoć naših stalnih sponzora, ali ovog puta bi se morala uključiti i lokalna zajednica. Ovdje prvenstveno mislim na Administrativnu službu grada Banjaluka, koja je 2008. godine insistirala na osnivanju gradskih sportskih saveza u očiglednoj želji da sebi olakša posao i… ‘opere’ ruke od odgovornosti”, ističe Tomić.
Za cijelu ovu godinu, za sve moguće aktivnosti, Škola šaha “Skakač” će, ukoliko ne bude rebalansa gradskog budžeta, maksimalno dobiti 1.000 KM.
“Bez ikakvih konkursa, bez pisanja projekata udijeliće nam unaprijed određenu svotu, koja nema nikakvih dodirnih tačaka sa stvarnim aktivnostima! I tu prestaje njihova briga za sport. Takvom naopakom politikom i kriterijumima koji prošlost stavljaju ispred sadašnjosti 95 odsto klubova u gradu je, zapravo, strpano u isti koš. Iz tog prosjeka jednostavno nikom ne dozvoljavaju da iskoči, makar osvojio titulu svjetskog prvaka! Iako smo za kratko vrijeme ostvarili rezultate kakve Banjaluka u kadetskoj konkurenciji nije imala od kada se u njoj povlače magična drvca, ne čudi onda što nam vrijeđaju inteligenciju odbijajući nas uglavnom rečenicom da naš uspjeh nije planiran u budžetu! Slične, tipske odgovore imaju i u manjim i većim firmama i kompanijama kojima smo se obraćali i kojima se i dalje uporno obraćamo”, objašnjava Tomić.
Umjesto da svu raspoloživu energiju ulaže u dodatne pripreme djece za Evropsko prvenstvo, rukovodstvo “Skakača” je, u trenucima kada se cajtnot uveliko približava, primorano da većinu vremena “troši” na traženje sponzora.
“Ova vrijedna djeca su uradila svoj dio posla, dokazavši da se nalaze u vrhu bh. šaha. Na nama starijima je da im obezbijedimo odlazak, da im pokažemo kako se uspjeh u RS nagrađuje. Kakvu poruku će im, međutim, poslati oni kojima je na nivou grada i RS u opisu posla da prepoznaju kvalitet i razmišljaju o razvoju sporta na našim prostorima, ako u tome ne uspijemo? Jasno će im biti rečeno da se u Banjaluci i RS uspjeh kažnjava”, upozorava Tomić.
Dodaje da Tijana, Nemanja i Bojan u Pragu neće predstavljati samo sebe i Školu šaha “Skakač” već, prije svega, grad iz koga dolaze, Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu.
Osim takmičenja u Češkoj, Školu šaha “Skakač” očekuje i nastup na Evropskom prvenstvu za mlade u ubrzanom šahu, sredinom jula u Tesliću, nakon čega će u avgustu braniti titulu omladinskog ekipnog šampiona RS.
“Ne smijemo ‘preskočiti’ ni takmičenje za djecu do 9 godina starosti u oktobru, u našoj organizaciji, a od redovnih aktivnosti, koju ćemo provesti u dogovoru sa jednom predškolskom ustanovom u gradu, izdvajamo pokretanje Male škole šaha, kako bismo svojim radom obuhvatili i djecu uzrasta od dvije do šest godina. Biće to prvi projekat tog tipa u BiH od kojeg mnogo očekujemo, ne samo u cilju afirmacije šaha ili njegovog omasovljenja već i u cilju jačeg razvoja funkcionalnog u odnosu na repetitivno znanje kod mališana”, najavljuju u Školi šaha “Skakač”.
U međuvremenu, treninzi se dva puta sedmično, vikendom, odvijaju u Klubu vojnih penzionera.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.