Elektrane budućnosti: Podvodni “zmajevi” nalik na svemirski brod

Objavljeno: 18. 11. 2013 u 11:53h

Naučnici sa Politehničkog instituta Vuster (SAD) tvrde da bi podvodne morske struje mogle da proizvedu energiju čija snaga može da se uporedi sa snagom većeg broja nukelarnih elektrana, a futuristički uređaji koji bi se za ovo dobijanje energije koristili umnogome podsjećaju na svemirski brod iz čuvenog naučno-fantastičnog serijala “Zvjezdane staze”.

podvodne-turbine87

U pitanju su veliki podvodni “zmajevi” sa nesavitljivim krilima, čiji bi podvodni “let” po specifičnoj šemi omogućio da se ogromne količine energije koju podvodne struje stvaraju upregnu i iskoriste za dobijanje električne struje, pri čemu bi snaga svakog od ovih podvodnih objekata bila višestruko veća od snage današnjih nuklearnih elektrana.

“Nevidljive pod talasima, vijugajući duž obala i strujeći kroz podvodne kanale, bezbrojne okeanske struje i plimski talasi nose mnogo kinetičke energije”, objašnjava profesor Dejvid Olinger sa Politehničkog instituta Vuster.

“Kao što turbine pretvaraju kretanje vazduha, odnosno vjetar u elektricitet, postoji i potencijal da se ovaj praktično neiskorišćeni podvodni ‘povjetarac’ pretoči u ogromnu količinu energije”, smatra on.

“Procjenjuje se, na primjer, da potencijalna snaga Floridske sruje, koja teče od Meksičkog zaliva ka Atlantskom okeanu, iznosi 20 gigavata – što je ekvivalent od prilike 10 nuklearnih elektrana”.

Za izradu ovog projekta nedavno je na tri godine dodijeljeno 300.000 dolara sredstva američke Nacionalne fondacije za nauku, a naučni tim planira da ta sredstva uloži i u konstruisanje niza “zmajeva” i njihovo testiranje u vodenim tunelima.

Umjesto vazduha koji se kreće, ovdje imamo vodu koja se kreće, a zmajevi imaju nesavitljiva krila, ali principi koji važe su isti.

Kako radi podvodni zmaj?

Energija pliminih talasa i struja u elektricitet se pretvara tako što se koristi zmaj sa turbinom. Konstrukcija zmaja, koja se sastoji od krila i turbine, sajlom se fiksira za dno okeana. Dok voda teče oko hidrodinamičkih krila, nastaje sila potiska koja omogućava da se uređaj glatko kreće kroz vodu, dok turbina rotira i na taj način proizvodi elektricitet.

Izvor: banjalukalive

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zanimljivosti/elektrane-buducnosti-podvodni-zmajevi-nalik-na-svemirski-brod/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)