Objavljeno: 12. 1. 2014 u 16:22h
Zaista bi bilo teško pronaći osobu koja barem nekad umjesto potpunog ukidanja alarma ne pritisne “snooze”, odnosno odgodi ustajanje za barem pet minuta.
Zbog toga, postavlja se pitanje koliko je takva navika uopšte zdrava i kakav uticaj ima na ljudski mozak, kvalitet sna i ukupno raspoloženje tokom dana.
Odgovor na to pitanje, dao je dr. Robert Rosenberg, istakavši da bi se ljudi sami trebali upitati da li im to zaista treba, odnosno da li se generalno osjećaju bolje zbog takvog načina produženja vremena spavanja.
“U stvarnosti, to bi mogao biti znak slabog kvaliteta sna, ali to može još dodatno pogoršati stanje i funkcionisanje organizma tokom dana učiniti još težim. Dok odgodite alarm, samim tim remetite san, a nažalost, spavanje u dijelovima iz mnogo uglova gledano može biti gore od potpunog nespavanja. Pored toga, zvono alarma i njegovo odgađanje nerijetko povezuje zapamćene emocije istog akta prethodnog dana, što opet često dovodi do problema sa koncentracijom tokom dana i slično”, ističe doktor Rosenberg.
“Da bi se sve ovo izbjeglo, potrebno je prije svega shvatiti kada nam tijelo govori da mu je dovoljno sna. Treba pokušati leći nekih pola sata ranije i istražiti šta će se dogoditi. Osim toga, alarm bi trebalo odmaći dovoljno da ga nije moguće dohvatiti iz kreveta”, dodao je ovaj ekspert za poremećaje spavanja.
Da zaključimo, odgađanje alarma i vremena ustajanja je jedna zaista blijeda zamjena za zdrav i kvalitetan san, pa bi je trebalo na neki od predloženih načina izbaciti iz života.
Izvor: Body
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.