Objavljeno: 16. 8. 2020 u 16:10h
Svi mi za sebe i svoje ukućane gledamo da kupujemo samo najbolje, najprovjerenije i slično, međutim svakodnevno korištenje upravo tih proizvoda može potaknuti pojavu alergija, stvoriti kožne infekcije ili uzrokovati brojne druge probleme ukoliko ih koristite neispravno.
Dakle, pazite da ne pravite ove greške:
Iako je tuširanje ugodnije uz spužvu i imate osjećaj da više i bolje iskorištavate svoj gel za tuširanje ili sapun, nikad ne biste pogodili šta se sve krije u njoj. “Spužve su savršeno mjesto za rast bakterija, gljivica i plijesni”, kaže doktorica Jessica Weiser, ističući da je svaka mala rana na vašem tijelu (makar bila minijaturna), pod rizikom od infekcije. I dalje možete koristiti spužvu, no pripazite da je od prirodnih vlakana, jer oni imaju enzime zbog koji se ne mogu razmnožavati bakterije i plijesan. Uz to, mijenjajte spužvicu svaki mjesec i nakon svakog korištenja je dobro isperite i iscijedite, te je ostavite na hladnom, suhom mjestu.
Ovaj uređaj mnogima zimi spašava život, jer sprječava začepljenje nosa i pojavu suhe kože. No ako ga nedovoljno često čistite, na njemu se može razviti plijesan i patogeni, a mogu početi bujati i grinje, što je problem ako se mučite s alergijama. Ako po noći koristite ovlaživač, nemojte ga samo isključiti, jer preostala voda u zdjelici može biti domaćin plijesni. Prolijte preostalu vodu i osušite sve do kraja. Preporučuje se i da svakog trećeg dana očistite ovlaživač četkom i spužvicom.
Iako djeluje odbojno, vosak u ušima postoji s razlogom: kako bi zaštitio nježnu strukturu unutrašnjosti uha od nakupljanja prašine i različitih ostataka. Znači, taj vosak je zdrav, iako ako ga se previše nagomila može uzrokovati bolove i upale, a to činite kad čistite vosak, jer dio njega uvijek ugurate samo dublje u uho. Stoga zaboravite na štapiće, jer ionako sve što trebate očistiti jest dio kojeg možete očistiti ako maramicom i prstom pređete oko ulaza u uho.
Dokle god pošteno istrljate ruke, ubit ćete sve bakterije. Antibakterijski sapuni su u najmanju ruku neučinkoviti, kaže profesorica epidemiologije s Columbije, Elaine Larson. U istraživanju dva kućanstva, od kojih se u jednom koristio antibakterijski sapun, a u drugom obični, pokazalo se da su obje porodice jednako često obolijevale, a neki sastojci u antibakterijskom sapunu mogu uzrokovati otpornost na antibakterijske sastojke. Jednostavno operite ruke sapunom i vodom. I dobro ih istrljajte i isperite. I to je to.
Naravno da perete blender nakon svake upotrebe, no vjerovatno zaboravljate na jednu stvar: pomičnu gumu na rubu posude, koja drži posudu zatvorenom. U istraživanju iz 2013. godine, pokazalo se da je to treća stvar s najviše bakterija u kuhinji, te da može sadržavati salmonelu, Escherichiju coli, gljivice i plijesan. Tako da odsad nadalje, pripazite da svaki put nakon upotrebe operete i taj dio.
Bilo da čuvate svoje primjerke ili imate djecu, znajte da su ovo magneti za grinje, zbog čega dolazi do razvoja unutarnjih alergija, što će potaknuti kihanje, začepljen nos i crvene, suzne oči. Neka vam jedna ili dvije igračke budu na djetetovom krevetu, a ostale na polici. Izmjenjujte ih svakih nekoliko sedmica ili ih zamotajte u plastičnu vrećicu i spremite preko noći u zamrzivač kako bi poubijali grinje.
Svi se oslanjamo na pastu za svježi dah i čiste zube, no mnoge su dizajnirane za izbjeljivanje zuba, a samo zato što nešto možete kupiti u svakoj prodavnici ne znači da je bezopasno. Dugotrajno korištenje ovih pasti može pojačati osjetljivost i ‘istrošiti’ zubnu caklinu, kaže Clifton M. Carey, profesor stomatologije na Univerzitetu Colorado. Ili ih nemojte uopće koristiti ili zatražite preporuku svog stomatologa, a pomoći će i godišnje uklanjanje kamenca kod zubara, piše Time.
Izvor: Ljepotaizdravlje.ba
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.