Evo zašto je duvan najopasniji kada se ZAPALI

Objavljeno: 6. 9. 2022 u 11:36h

Iako su većinom svjesni očiglednih zdravstvenih rizika, mnogi pušači nastavljaju da puše cigarete. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), u svijetu trenutno postoji više od milijardu pušača, a procjenjuje se da se taj broj neće značajno promijeniti ni u narednim godinama.

Ova opasna navika uzrokuje niz ozbiljnih bolesti (uključujući kardiovaskularne, plućne bolesti i rak) i povećava rizik od prerane smrti, te predstavlja ogroman izazov za javno zdravlje za vlade, regulatore i zdravstvene vlasti širom svijeta.

Smanjenje štete od pušenja

Ostavljanje cigareta je nesumnjivo pravi put. Ali kako da ubijedimo one koji odluče da nastave da puše bez obzira na to što znaju potencijalne rizike koje cigarete nose sa sobom?

Smanjenje štete i dalje je tema o kojoj se raspravlja među zvaničnicima javnog zdravlja. Prestanak je bez sumnje najbolja opcija za smanjenje rizika od bolesti uzrokovanih pušenjem. Međutim, za odrasle pušače koji ne odustanu od duvana i nikotina, mogućnost da pređu na naučno potkrijepljene, manje štetne alternative ima veliki potencijal da ubrza pad broja ljudi koji puše cigarete. Ovo je suština koncepta smanjenja štete od pušenja.

Bezdimni proizvodi poput uređaja koji zagrijavaju duvan bolje su alternative nastavku pušenja cigareta jer ne sagorijevaju duvan, pa samim tim ne oslobađaju duvanski dim koji je glavni krivac za pušačke bolesti. Dokazano je da bolesti koje se povezuju sa pušenjem izaziva hronična izloženost toksičnim materijama u dimu cigarete koje nastaju kada duvan gori. U prosjeku, cigareta sagorijeva duvan na temperaturama između 600-1.000 stepeni i oslobađa više od šest hiljada materija kada se zapali, od kojih su oko 100 prepoznate kao uzroci ili potencijalni uzroci bolesti povezanih sa pušenjem.

Nauka je tu

Nikotinske zamjenske terapije poput flastera ili žvakaćih guma postoje decenijama, ali su se pokazale manje efikasnim u promjeni dugotrajnog pušačkog ponašanja. S druge strane, alternative bez dima koji simuliraju ritualnu i nikotinsku isporuku cigareta napravili su mnogo veći prodor, udaljavajući odrasle pušače od cigareta u zemljama u kojima su regulisane i dostupne. Prepreke na koje odrasli pušači nailaze pri korišćenju bezdimnih alternativa leže u brojnim kritičnim oblastima: obrazovanje, politika i regulativa, i institucionalna podrška.

Nauka je tu. Dokazano u mnogim industrijama i nezavisnim studijama, proizvodi bez dima, iako nisu bez rizika, pokazali su se kao bolja alternativa u odnosu na nastavak pušenja. Podizanje svijesti o proizvodima bez dima koji doprinose smanjenju štete zahtijeva kombinovane napore, ne samo od strane aktera u industriji, već i od javnih zdravstvenih tijela koja prepoznaju njegove prednosti i politike.

#PROMO

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/evo-zasto-je-duvan-najopasniji-kada-se-zapali/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)