Kako da se ponašate ako vas muči alergija

Objavljeno: 10. 8. 2023 u 13:19h

Visoka temperatura, uz pljuskove i olujni vjetar, sprečava širenje polena trava i korova.

U Agenciji za zaštitu životne sredine kažu da su sva polenska zrna u graničnoj, zelenoj zoni i da je trenutno u vazduhu najdominantniji polen koprive, koja se ne smatra velikim alergenom. Ipak, to ne znači da oni koji su alergični na korove, prije svih na ambroziju, ne treba da počnu da piju antihistaminike, jer se za najviše dve nedjelje očekuje njeno bujanje.

“I sada se u vazduhu registruju polenska zrna ambrozije, ali u malom broju”, kaže Mirjana Mitrović iz Agencije za zaštitu životne sredine. “Osim polena ambrozije, prisutni su i poleni bokvice, trava, konoplje, pelina, kiselice…”

Ona podsjeća da polenska zrna uglavnom ne uzrokuju tegobe kada ih ima do 30 po kubnom metru vazduha.

“Za one koji su alergični na ambroziju nekada i 10 zrna uzrokuje tegobe, a činjenica je da ambrozija u trenutku bujanja, od polovine avgusta do polovine septembra, može da otpusti čak 900 polenskih zrna. Dakle, neophodno je na vrijeme početi sa terapijom, jer ove koncentracije su za sve alergične prevelike.”

Od 24 biljne vrste koje se mjere kao alergeni, ambrozija izaziva najburnije alergijske reakcije. To je jednogodišnja žbunasta biljka koja niče u aprilu, a cvjeta od jula do oktobra, s tim što je najveća koncentracija polena ambrozije od polovine avgusta do polovine septembra.

Ambrozija proizvodi polen u velikim količinama – zrela biljka stvara i do osam miliona polenovih zrna, koja su i izuzetno lagana pa na krilima vetra mogu putovati i do 200 kilometara daleko. Zrno polena zadržava klijavost i po 40 godina, a u vazduhu se zadržava duže od 100 dana. Sve ovo možda i ne bi imalo veliki značaj da u posljednjih nekoliko decenija nije znatno porastao broj osoba koje imaju alergijsku reakciju baš na ovu biljku.

Nažalost, alergije se još ne mogu potpuno izliječiti, ali dobro odabranom terapijom sprovedenom na vrijeme alergijski odgovor se može smanjiti i na taj način prorediti simptomi, pa će i nevolje sezonskog alergijskog rinitisa kao najčešćeg oblika alergije iz godine u godinu biti sve slabije izražene. Antihistaminici se daju osobama koje nemaju teži oblik alergije. Pri alergijskoj astmi potrebno je liječenje kortikosteroidima, koji se daju u obliku tableta ili rastvora za inhalacije pumpicama.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/kako-da-se-ponasate-ako-vas-muci-alergija/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)