Objavljeno: 17. 1. 2022 u 21:04h
Povišena tjelesna temperatura je prirodna odbrana tijela protiv bolesti, te se javlja kada u njemu postoji neka infekcija ili ozljeda. Ona pojačava odbrambene mehanizme tijela, te je zapravo dobar znak kako vaš imunološki sustav dobro funkcioniše. Normalna tjelesna temperatura varira od 36°C do 37°C, iako kod nekih ljudi može preći 37 stepeni ukoliko dugo borave na suncu. Temperatura tijela tokom dana oscilira pa je tako najveća između 17 i 20 sati, a najmanja između 03 i 05 sati. Takođe, prosječna temperatura ljudskog tijela smanjuje se s godinama, te se uveliko razlikuje od temperature kod djece.
Temperatura kod odraslih se snižava tek kad pređe 38 °C dok se ona niža ne snižava jer puštamo tijelo da se samo bori. No, ako prelazi 38, a ne spuštamo je, može imati posljedice poput dehidracije i može uticati na mozak. Povišena temperatura kod djece snižava se ako je iznad 37,7 °C. Ako je temperatura rektalno izmjerena kod vašeg djeteta viša od 38,5 °C, odmah se obratite doktoru.
Povišena tjelesna temperatura javlja se i kod bakterijskih i kod virusnih infekcija, ali liječenje je uveliko različito. Bakterije ubijaju antibiotici, ali oni nisu učinkoviti protiv virusa. Sve što možete učiniti ako imate prehladu ili gripu jest mirovati, i piti puno tečnosti, najbolje vodu ili nezaslađeni čaj, a ako imate apetit, jedite laganu hranu poput juha koje će vas okrijepiti i ubrzati oporavak. Najlakši i najbrži način za spuštanje temperature jest uzimanje lijekova na bazi paracetamola (u nekim slučajevima i ibuprofena), ali može se učinkovito skinuti i prirodnim putem koji je uvijek bolji izbor. Evo nekih najpoznatijih koji se već vijekovima koriste u narodnoj medicini.
Prirodni načini skidanja temperature:
Starinski način skidanja temperature svakako je tuširanje mlakom vodom. Nipošto se ne preporučuje hladna, jer bi organizam mogao doživjeti šok i još više povisiti temperaturu. Prije i nakon tuširanja obvezno izmjerite temperaturu.
Mlaki oblozi položeni na glavu također mogu pomoći u skidanju povišene temperature, ali isto tako pazite da ih ne namočite previše hladnom vodom. Kada se oblog zagrije, okrenite ga na drugu stranu. Kad je i ona topla, oblog ponovno namočite mlakom vodom i položite na čelo.
Krompiri odlično upijaju toplinu pa su jedan od najučinkovitijih prirodnih lijekova za skidanje temperature. Narežite dvije do četiri debele ploške krompira, položite ih na tabane i navucite čarape. Držite ih barem pola sata ili dok se temperatura ne spusti. Ako je potrebno, ponovite tretman s novom turom krompira.
Alkohol izvlači toplinu kao i krompir, pa se preporučuju umasirati ga u kožu, pogotovo na tabane, prsa, prostor iza koljena i nadlanice. Ako nemate rakiju, dovoljan će biti i medicinski alkohol.
Kada imate temperaturu, nipošto ne boravite u zagrijanim prostorijama, već otvorite prozor kako bi spustili temperaturu sobe, a time i temperaturu svoga tijela. No, nemojte pretjerati – ako počnete drhtati, zatvorite prozor i pokrijte se.
I djeci možete skidati temperaturu prirodnim načinima poput tuširanja mlakom vodom, mlakim oblozima ili krompirima, no oko masaže rakijom posavjetujte se s doktorom. Također, osigurajte djetetu puno tečnosti i rashladite njegovu sobu. Ako temperatura prelazi 38,5 °C i ne uspijevate je spustiti, obvezno kontaktirajte doktora. Ako se dijete znoji, promijenite mu mokru odjeću kako se ne bi dodatno prehladilo.
Izvor: Buka
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.